Fototerapia dla nadwrażliwych

Przeciwwskazania
Każdy zabieg musi zostać poprzedzony wizytą u dermatologa i oceną stanu skóry. Wszystkie profesjonalne gabinety medycyny estetycznej oferują możliwość konsultacji z lekarzem. Dermatolog musi zebrać dokładny wywiad i ocenić, czy nie występuje niebezpieczeństwo skutków ubocznych lub powikłań. Zabieg nie może być wykonany w przypadku nadwrażliwości na promienie UV, zaostrzenia choroby po kontakcie ze słońcem lub przyjmowania leków fotouczulających. Pacjenta wyklucza również przynależność do grupy ryzyka zachorowania na raka skóry oraz posiadanie licznych barwnikowych znamion. Przeciwwskazaniem są choroby wzroku, serca, układu krążenia, wątroby i nerek, padaczka oraz ciąża i okres karmienia.

Efekty uboczne
Mimo tak precyzyjnego doboru pacjentów zawsze może się zdarzyć, że skóra alergiczna jednak nie będzie dobrze tolerowała promieni UV. Z reguły zabiegi fototerapii nie sprawiają problemów, ale należy liczyć się z możliwością nagłego zaostrzenia choroby, zaczerwienienia skóry, wystąpienia rumienia lub lekkiego poparzenia. Zaostrzenie choroby może być też reakcją na pierwszy kontakt z lampami emitującymi promieniowanie i ustąpić podczas kolejnych zabiegów. Nie jest jednak wykluczone, że naświetlanie będzie musiało zostać przerwane.

Fototerapia dla nadwrażliwychOstateczne efekty fototerapii są jak zwykle uzależnione od indywidualnej reakcji skóry każdego pacjenta. Rokowania są jednak dobre – wielu osobom zabieg przyniósł ulgę. Fototerapii nie stosuje się jednak zbyt często i wśród metod leczenia na przykład AZS (choć jest dość skuteczna) wymieniana jest na szarym końcu. Być może przyczyną jest fakt, że za serię zabiegów w gabinecie medycyny estetycznej przyjdzie nam zapłacić nawet kilkaset złotych.