Ubrania z bambusa

Popularne spodenki czy długie spodnie z bambusa niejednokrotnie są sprzedawane jako odzież eko. Ubrania z bambusa są świetną alternatywą dla odzieży bawełnianej, w większości zrobionej z chemicznie stymulowanej bawełny rosnącej na wielu nawozach sztucznych, herbicydach, pestycydach, defoliantach i innych chemikaliach, na które można mieć uczulenie. Istnieje ponad 1000 odmian bambusa i większość z nich nadaje się do produkcji odzieży.

Zalety bambusa

Jako że bambus jest bardzo rzadko atakowany przez pasożyty nie potrzebuje intensywnego nawożenia i oprysków, ani specjalnej gleby, a proces pozyskiwania włókna jest w pełni bezpieczny dla środowiska.
Świetnie absorbuje wilgoć i łatwo ją odparowuje.

Co ważne dla wszystkich alergików – posiada naturalne właściwości bakteriobójcze, bo eliminuje ze swojej powierzchni ok. 70% bakterii. I utrzymuje tę właściwość nawet po 50 praniach.

Tkanina w sam raz na lato

Ubrania z bambusaWłókna bambusowe są często połączone z domieszką elastanu, dzięki czemu są bardziej rozciągliwe, mniej się gniotą i łatwiej je prasować. Bambusowy materiał przypomina w dotyku bardzo delikatną bawełnę, jest bardzo gładki i cienki, dlatego chętnie wykorzystywany jest do produkcji bielizny.

Z bambusowej miazgi zaś produkuje się na masową skalę skarpety, od kilku lat dostępne i w Polsce. Niewątpliwą zaletą bambusa jest też to, że ma też właściwości termoregulacyjne – podczas upalnego lata włókno bambusowe jest o 3 stop. chłodniejsze niż temperatura otoczenia.

Ubrania bambusowe raczej nie są droższe od bawełnianych, dlatego powinny stać się coraz bardziej popularne także i u nas.
(MCN)