MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Toksyczne zabawki


Toksyczne zabawki

Dziś zabawki, szczególnie pluszaki, powinniśmy wybierać nie tylko kierując się ceną czy estetyką wykonania, ale przede wszystkim składem, z którego maskotka jest zrobiona.

Na rynku są już dostępne bezpieczne zabawki bez chemicznych substancji i barwników, które mogą zaszkodzić dziecku.

Celnicy stale zatrzymują na granicach zabawki i urządzenia dla dzieci, które nie spełniają norm i nie mogą być dopuszczone do sprzedaży.

Ads code goes here

Niedawno głośnym echem odbił się temat dzwonków do rowerów dziecięcych wykonanych z materiałów zawierających toksyczne substancje, które miały trafić do handlu na terenie całej Polski.

Podczas kontroli towaru jeden z celników zwrócił uwagę na duszący, ostry i nieprzyjemny zapach, jaki wydobywał się z kartonowych opakowań, w których znajdowały się dzwonki.

Specjalistyczne badania laboratoryjne wykazały, że importowane z Tajwanu sygnalizatory zawierają w swoim składzie ftalany, których działanie ma niekorzystny wpływ na stan zdrowia człowieka – mogą np. wykazywać działanie rakotwórcze albo przyczyniać się do alergii lub powodować uszkodzenia wątroby i nerek.

Niebezpiecze zabawki

Toksyczne zabawkiSkład surowcowy wielu zabawek jest niezgodny z wymaganiami rozporządzenia w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowania ograniczeń w zakresie chemikaliów. Przekroczenie norm wskazanych w tym rozporządzeniu uniemożliwia wprowadzenie towaru do obrotu na terytorium Unii Europejskiej.

Takie zabawki zostają zniszczone. W 2010 r. Służba Celna w całym kraju udaremniła 38 przypadków przywozu toksycznych lub niebezpiecznych zabawek. Najczęściej zatrzymywane były: klocki, puzzle, hulajnogi, układanki, zabawki pluszowe i zabawki magnetyczne.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij