Alergia u dzieci POKÓJ I ZABAWKI
Toksyczne zabawki

Na rynku są już dostępne bezpieczne zabawki bez chemicznych substancji i barwników, które mogą zaszkodzić dziecku.
Celnicy stale zatrzymują na granicach zabawki i urządzenia dla dzieci, które nie spełniają norm i nie mogą być dopuszczone do sprzedaży.
Niedawno głośnym echem odbił się temat dzwonków do rowerów dziecięcych wykonanych z materiałów zawierających toksyczne substancje, które miały trafić do handlu na terenie całej Polski.
Podczas kontroli towaru jeden z celników zwrócił uwagę na duszący, ostry i nieprzyjemny zapach, jaki wydobywał się z kartonowych opakowań, w których znajdowały się dzwonki.
Specjalistyczne badania laboratoryjne wykazały, że importowane z Tajwanu sygnalizatory zawierają w swoim składzie ftalany, których działanie ma niekorzystny wpływ na stan zdrowia człowieka – mogą np. wykazywać działanie rakotwórcze albo przyczyniać się do alergii lub powodować uszkodzenia wątroby i nerek.
Niebezpiecze zabawki
Skład surowcowy wielu zabawek jest niezgodny z wymaganiami rozporządzenia w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowania ograniczeń w zakresie chemikaliów. Przekroczenie norm wskazanych w tym rozporządzeniu uniemożliwia wprowadzenie towaru do obrotu na terytorium Unii Europejskiej.
Takie zabawki zostają zniszczone. W 2010 r. Służba Celna w całym kraju udaremniła 38 przypadków przywozu toksycznych lub niebezpiecznych zabawek. Najczęściej zatrzymywane były: klocki, puzzle, hulajnogi, układanki, zabawki pluszowe i zabawki magnetyczne.
Jak się pozbyć roztoczy z zabawek?
Szkodzącego składnika w zabawce nie możemy się pozbyć, ale jeśli problemem jest tylko alergia na kurz (roztocza) to sami możemy skutecznie sobie z tym poradzić.
Podobnie jak nowe ubrania tak i nowe zabawki pluszowe mogą być uczulające wtedy, gdy nie zdezynfekujemy czy po prostu nie umyjemy ich przed przekazaniem dziecku. Te które stoją na półkach czy łóżkach i chłoną kurz powinny być prane, ale również pozbawiane roztoczy – wystawione na działanie wysokiej temperatury na zewnątrz (na słońce latem), do zamrażalnika na całą noc.
Można też 2-3 razy w roku stosować specjalne roztoczobójcze preparaty w sprayu, dostępne w aptekach i wielu e-sklepach dla alergików. Można także zastosować dezynfekcję parową, jeśli mamy np. żelazko parowe z dużym wyrzutem pary.
(AZ)
Źródło – PAP
« Leki przeciwbólowe mogą wywołać ostre reakcje alergiczne na skórze