alergeny wewnątrzdomowe

Jesienią mamy styczność z alergenami. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak dużo jest ich wokół nas. Czym są alergeny wewnątrzdomowe? Czy są dla nas niebezpieczne?

Alergeny cały rok

Przez cały cały towarzyszą nam alergeny, nie tylko na zewnątrz, ale także w pomieszczeniach, na ubraniach, skórze czy sierści zwierząt domowych. I nie musimy być alergikami, by cokolwiek o nich wiedzieć. W powietrzu unoszą się pyłki, które są mikroskopijnej wielkości. Często nie zwracamy na nie uwagi, ale to właśnie one wiosną czy latem powodują uciążliwy katar czy problemy z oddychaniem. Przyczyniają się także do rozwoju astmy, podobnie jak roztocza kurzu domowego. Nawet przy częstym sprzątaniu, kurz i tak będzie obecny w naszym domu. Możemy jedynie zniwelować jego ilość i zadbać o lepszy stan powietrza. Innymi alergenami są grzyby pleśniowe, uwielbiające wilgotne środowisko. Do tego doliczmy jeszcze zwierzęta domowe, które nie dość, że same mają alergeny, to jeszcze roznoszą inne. Całkiem sporo tego, ale my skupmy się na tych, które jesienią mogą być dla nas uciążliwe. Które z nich to alergeny wewnątrzdomowe?

Roztocza kurzu domowego

Mikroskopijne pajęczaki, czyli roztocza kurzu domowego to potocznie zwany kurz, który osiada się na wszelkich powierzchniach, tekstyliach oraz zwierzętach. Kurz to okropny wróg alergików. Uczulenie na kurz objawia się bowiem kichaniem, problemami z układem oddechowym a nawet alergiami skórnymi. Pluszaki, dywany, firanki czy pościel to siedliska kurzu. W walce z roztoczami pomaga częste sprzątanie, wietrzenie pomieszczeń, specjalne filtry powietrza czy do odkurzaczy. Również pozbycie się zbyt dużej ilości tekstyliów z mieszkania. Kurz sprawnie roznoszą nasze futrzane i pierzaste zwierzaki, więc alergicy powinni dobrze przemyśleć posiadanie pupila.

Grzyby pleśniowe

Grzyby pleśniowe uwielbiają wilgotne miejsca, a takich nie brakuje w naszych pomieszczeniach. Przez to zaliczane są do grupy alergenów wewnątrzdomowych. Mikroskopijne zarodniki grzybów, które unoszą się w powietrzu, oddziałują na drogi oddechowe. Okres jesienny to czas wzmożonego działania grzybów, więc objawy alergii mogą być bardziej dokuczliwe. Przy wrażliwości na inne alergeny wewnątrzdomowe, uczulenie będzie jeszcze bardziej odczuwalne. Tam, gdzie gorsza wentylacja, tam więcej pleśni. Dlatego warto zadbać o przepływ powietrza w łazience czy piwnicy. W systemach klimatyzacyjnych też często gromadzą się grzyby, więc należy jest regularnie sprawdzać i wymieniać filtry.

Alergeny zwierząt domowych

sierśćZwierzaki domowe to wspaniali towarzysze, ale także źródła alergenów wewnątrzdomowych. Głównym problemem jest sierść, którą roznoszą psy i koty, Uczulać może także pierze, jak i pokarm dla zwierząt, w tym dla rybek. Alergenem jest także naskórek, ślina czy odchody. Samo przebywanie w pomieszczeniu gdzie były zwierzęta, może wywołać reakcje alergiczne. Nie wspominając już o kurzu. Posiadanie pupila to wielka odpowiedzialność, a dla alergika wyzwanie. Choć są rasy psów czy kotów, wręcz polecane dla alergików. Alergia nie jest więc do końca argumentem przy rezygnacji z posiadania czworonożnego przyjaciela.

Katarzyna Antos