alergia-na-siersc-psa

Psy to wspaniali towarzysze zabaw. Mogą być także powodem nieprzyjemnego uczulenia. Gdy pojawi się alergia na sierść psa – jak ją rozpoznać?

Alergia na sierść psa

Niejedno dziecko marzyło w dzieciństwie, aby mieć psa. Czworonogi to niezwykle przyjacielskie zwierzęta, które pomagają nawet w terapii różnych schorzeń czy osób niepełnosprawnych. Alergia na sierść psa jest dość powszechna. Duży odsetek osób zmaga się z uczuleniem właśnie na te, lubiane zwierzęta. Układ immunologiczny człowieka różnie reaguje na czynniki. Sierść zawiera ślinę oraz naskórek zwierząt i to właśnie te elementy uczulają najbardziej. Zawarte w nich białka mogą mieć właściwości alergizujące, które wywołają symptomy po kontakcie osoby uczulonej z psem.

Uporczywa alergia – jak ją rozpoznać?

Alergia może dopaść nas w każdym wieku, nawet jeśli wcześniej nie zaobserwowaliśmy niepokojących objawów. Alergię na sierść psa łatwo rozpoznać. Najbardziej typowymi objawami jest katar, kichanie, wysypka czy świąd skóry. Już samo wejście czy przebywanie w pomieszczeniu gdzie znajduje się, bądź przebywał pies, może wywołać uporczywe kichanie. Nie musimy więc nawet głaskać zwierzęcia. Po kontakcie z psem może wystąpić wysypka oraz świąd skóry. Łzawienie oczu, kaszel czy trudności w oddychaniu również mogą być efektem alergii na psa. Tego typu uczulenie może doprowadzić do problemów z zatokami lub do astmy. Posiadanie psa przez osobę chorującą na astmę, może nasilać jej objawy. Warto więc przemyśleć wcześniej zakup pupila i wykonać testy alergiczne, które stosuje się w diagnostyce alergii.

Życie z alergią na sierść psa

siersc-psa

Obecne rozwiązania medyczne umożliwiają spokojne życie alergików, nawet posiadaczy psa. Nie musimy więc rezygnować z ukochanego zwierzaka, tylko dlatego, że zaobserwowaliśmy objawy uczulenia. W przypadku bardzo nasilonych sygnałów zaleca się ograniczenie kontaktu ze zwierzęciem. Objawy alergii można zminimalizować poprzez częste sprzątanie pomieszczeń i stosowanie środków farmakologicznych. Leki alergiczne powinny przynieść ulgę. Można również spróbować odczulania na sierść psa. Należy pilnować, aby nie wpuszczać psa do sypialni.

W rozpoznaniu alergii na sierść psa pomogą nie tylko testy ale przede wszystkim obserwacja reakcji naszego organizmu. Osoba zdrowa nie zauważy żadnych objawów, które mogłyby wywołać niepokój. Pamiętajmy jednak, że z alergią można normalnie funkcjonować. Trzeba tylko odpowiednio dbać o siebie i swoje otoczenie.