KURZ NAJNOWSZE Rodzaje alergii i Uczulenia

Alergia na roztocza – jak sobie z nią poradzić?

alergia-na-roztocza

Roztocza kurzu czyhają w każdym kącie. Co zrobić, gdy pojawi się alergia na roztocza – jak sobie z nią poradzić?

Roztocza kurzu

Istnieje wiele gatunków roztoczy kurzu domowego. Roztocza to mikroskopijne pajęczaki, których środowiskiem życia jest kurz. Ten z kolei, znajdziemy nie tylko na meblach, ale także dywanach, tapicerkach, firnach, zasłonach czy pluszowych zabawkach. Roztocza są jak niewidzialny wróg. Ich pożywieniem jest złuszczony naskórek ludzki i zwierzęcy.

Alergia na roztocza

Alergenami są dokładnie białka, które znajdują się w odchodach roztoczy. Uwielbiają ciepłe i wilgotne środowisko, a najbardziej dokuczają jesienną porą. Alergia na roztocza jest dość powszechna. Objawia się zwykle kichaniem, problemami z oddychaniem, dusznościami astmatycznymi oraz zmianami skórnym. Symptomy skórne, występują jednak znacznie rzadziej niż te, dotyczące dróg oddechowych. Zaledwie 1 gr naskórka wystarczy, aby wyżywić aż 100 tysięcy roztoczy kurzu domowego.

Alergia na roztocza – jak sobie z nią poradzić?

roztocza

Mimo, że roztocza kurzu praktycznie towarzyszą nam w codziennym życiu, a nie jesteśmy w stanie sprzątać naszego otoczenia co chwilę, możemy zniwelować objawy alergii. Wystarczy wprowadzić pewne zmiany i zasady, które pozwolą ograniczyć ilość roztoczy w naszym domu czy środowisku pracy. Najlepiej pozbyć się pluszowych zabawek i tekstylnych zasłon. Roztocza uwielbiają wilgoć, warto więc zadbać o to, aby w pomieszczeniach nie było nawilżaczy powietrza. Częste wietrzenie okien także poprawi nasz stan zdrowia. Zamiast dywanów, lepiej zainwestować w panele lub drewniane podłogi, które szybko umyjemy. Pamiętajmy, że kurz zbiera się także na wszystkich elementach ozdobnych i drobiazgach. Zrezygnujmy z takich przedmiotów, a będziemy mniej kichać i znacznie szybciej posprzątamy mieszkanie. Przy odkurzaniu warto używać specjalnego filtra, który jest przeznaczony dla osób z alergią. Alergicy na roztocza nie powinni suszyć prania w domu, róbmy to w osobnej suszarni lub na dworze. Na rynku dostępne są także specjalne środki na roztocza kurzu. Producenci oferują różnego rodzaju spraye do stosowania na meble czy materace. Znajdziemy także specjalne proszki czy płyny do prania pościeli, na której również mogą gromadzić się roztocza.

Alergia na roztocza bywa bardzo uciążliwa. Ciągłe kichanie czy uczucie suchości w gardle przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Wprowadzenie pewnych zmian i nowych zasad ułatwi nam życie, bez zmartwień na temat objawów alergii.