Netflix
źródło: screen z YouTube

Komercyjny przekaz potrafi dojść do ogromnej ilości ludzi. Chętnie oglądamy seriale, więc dlaczego nie przemycić w nich treści, które poruszają trudne tematy. Platforma Netflix wykorzystuje swoją popularność, wypuszczają kolejne seriale z przesłaniem. Co takiego możemy oglądać?

13 powodów

13 powodów
źródło: screen z YouTube

Serial 13 powodów, na podstawie książki Jaya Ashera wywołał wiele kontrowersji. Już sam temat przewodni, czyli samobójstwo głównej bohaterki i sposób ukazania drogi do popełnienia tego kroku sprawił, że posypały się komentarze. Jedni chwalili, inni hejtowali. Wśród producentek znalazła się nawet słynna gwiazdka Selena Gomez. Bohaterka serialu – Hannah Baker przedstawia kolejne powody, dla których postanowiła odebrać sobie życie. Problemy nastolatki, na początku błahe, kumulują się i prowadzą do prawdziwej tragedii. Pozostają winni, poczucie winy i bezradności wśród jej bliskich i znajomych. Serial, choć momentami rzeczywiście mocny, porusza niezwykle ważny temat. Młodzi ludzie borykają się z wieloma problemami, które dorosłym mogą wydawać się błahe, a tymczasem dla młodej i wrażliwej psychiki są niezwykle ważne. Netflik zapowiedział już drugi sezon serialu. Z pewnością zgłębi on historie jego reszty bohaterów, którzy także skrywają w sobie wiele emocji i tajemnic.

Aż do kości

REKLAMA

Kolejną, kontrowersyjną produkcją Netflixa jest serial Aż do kości, którego tematem jest anoreksja. To także poważne zagadnienie jeśli chodzi o życie nastolatków. Zaburzenia odżywiania dotyczą dużej ilości młodych ludzi. Główną rolę w serialu gra Lily Collins, która prywatnie zmagała się z anoreksją. Celowy zabieg, a może chwyt marketingowy? Oprócz niej, w obsadzie znajdziemy także inne gwiazdy, takie jak Keanu Reeves.

Aż do kości
źródło: screen z YouTube

Serial przedstawia zmagania dziewczyny z chorobą, co jest utrzymane w komediowym klimacie. Z tego względu opinie widzów są podzielone. Jednak taka produkcja może pomóc z zrozumieniu postępowania z takim schorzeniem. Daje także szansę i nadzieję, że z problemami możemy sobie poradzić. Najważniejsze to mieć wokół siebie ludzi, którzy potrafią nas wspierać. Aż do kości udowadnia, że serial może uderzać także w czułe punkty ludzkiej psychiki. W końcu życie jest pełne różnych przypadków, a my czy ludzie z naszego otoczenia zmagamy się z wieloma kłopotami.

Atypowy

Atypowy to nowy serial Netflixa, ukazujący potrzeby i pragnienia autystycznego nastolatka. Chłopak mimo tego, że ma autyzm, jak inni w jego wieku ma podobne pragnienia. Marzy o dziewczynie i normalnym życiu. Ze względu na swój autyzm ma problem z kontaktami z rówieśnikami, zwłaszcza z dziewczynami. Godzinami może opowiadać o swojej pasji. Netflix łamie tabu, pokazuje autystycznego nastolatka, który chce być częścią świata. Jak często takie osoby spotykają się z odrzuceniem, z wyśmianiem, drwinami czy poniżaniem?

Sam
źródło: screen z YouTube

Już sama forma serialu, dość oryginalna zachęca, by poznać Sama – głównego bohatera. Jest on narratorem, dzięki któremu widz może towarzyszyć mu przez cały czas. Być może serial będzie dobrą próbą zrozumienia autyzmu i tego, z czym zmagają się osoby, które borykają się z tym problemem. To produkcja, którą warto zobaczyć, nie tylko z czystej ciekawości.

Katarzyna Antos

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here