ABC alergii CHOROBY ALERGICZNE

Zwierzęta też mają problem z alergenami

Jakie są sposoby rozpoznania tych alergii? I jakie powinniśmy podjąć kroki w razie ich rozpoznania?

Skórny problem pupila czyli zwierzęta też mają problem z alergenami

Najrzadszym przypadkiem jest alergia kontaktowa u zwierząt, gdyż jest najłatwiejsza do wyeliminowania. Jej występowanie ogranicza pokrywająca skórę zwierząt sierść, ale w miejscach, gdzie jest ona rzadsza, np. w okolicach pachwin, moszny, brody, warg, a także opuszków palców mogą pojawić się zmiany skórne. Warto zauważyć, że o ile u ludzi często dochodzi do powikłań oddechowych w związku z alergiami, u zwierząt wykwity skórne są w zasadzie jedynym problemem. Z rzadka pojawia się zapalenie ucha czy spojówek. W przypadku alergii kontaktowej wystarczy usunąć przedmiot, który wywołuje dermatologiczny problem – może to być rodzaj trawy, nieatestowana miska lub zabawka, koc, na którym leży nasz ulubieniec, ewentualnie proszek, którego użyliśmy do prania. Bywa, że uczula metalowa czy skórzana obroża, jeśli to skóra na szyi uległa zmianom.

Arkany menu

W temacie pokarmów uczulających czworonogi, zwykle problemem jest jeden składnik diety, najczęściej mięso wołowe. Ten alergiczny problem dotyka na ogół bardzo młode zwierzęta – choć bywają wyjątki od tej reguły. Niemniej jej objawy są wyjątkowo dokuczliwe, a należą do nich biegunka, wymioty, wypryski i strupy w okolicach pyska, zapalenia warg, uszu, opuszek palców i łysienie (szczególnie u kotów). Aby się ich pozbyć trzeba rozpoznać składnik, na który nasz pupil reaguje alergicznie. Służą do tego diety eliminacyjne składające się z mięs, których pies czy kot nie miał okazji do tej pory jeść – lub specjalnie w tym celu stworzone karmy. Z tymi drugimi miewamy dosyć często problem – zwierzęta niechętnie je spożywają, a i my nie kwapimy się do nabywania karm odstarszajacych wysoką cena.

Dieta eliminacyjna

powinna trwać minimum 6, a najlepiej 8-12 tygodni. W jej trakcie powinniśmy upewnić się, że nasz ulubieniec nie ma innych źródeł pożywienia, oprócz tego otrzymywanego od nas. W tym czasie możemy wprowadzać do diety inne składniki, z ograniczeniem jednego na tydzień – jeśli to on okaże się być alergenem będziemy mogli zorientować się, co faktycznie uczula naszego pupila. Niestety często nie sposób obejść się bez kortykosteroidów lub innych środków farmakologicznych.

Zwierzęca dermatologia

Ostatnia z alergii to odmiana wziewna, która najczęściej prowadzi do atopowego zapalenia skóry. Tu podobieństwo do ludzkich uczuleń jest najbardziej wyraźne – alergeny są te same; są nimi pyłki roślin, roztocza kurzu, grzyby czy naskórek. Mamy ułatwione zadanie, jeśli wiadomo, co uczula zwierzaka, ponieważ lecznice rzadko oferują przeprowadzanie testów, a jeśli są w ofercie – na ogół są kosztowne, podobnie jak proces odczulania. Mając tę wiedzę, możemy starać się, by nasz pupil miał jak najrzadszy kontakt z danym alergenem lub sięgnąć po leki kortykosteroidowe, przepisane przez weterynarza. Pomocne w zmniejszaniu dolegliwości są też kąpiele w szamponach hipoalergicznych. Zwierzęta też mają problem z alergenami, ale odpowiednie środki mogą im skutecznie pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *