alergia

Alergia to zjawisko medyczne, które na dobre zagościło w naszym słowniku i codziennym języku. O ile wiem czy jest uczulenie, o tyle wiedza na temat najważniejszych pojęć może okazać się uboga. Co warto wiedzieć o uczuleniach?

Czym jest alergia?

O alergii możemy mówić, kiedy nasz układ immunologiczny reaguje na dane substancje, jak na wrogów. Objawy, które mogą się pojawić są wynikiem reakcji alergicznej, czyli działania alergenów. Każda substancja począwszy od kurzu czy warzywa, na biżuterii i kosmetykach kończąc, może wywołać oznaki uczulenia. Bez względu na wiek, alergia może dopaść każdego z nas. Wziewna, skórna czy pokarmowa – rodzajów i chorób alergicznych moglibyśmy wymienić sporo, ale wśród nich są takie schorzenia, które spędzają sen z powiek niejednej osobie. Czy dobrze znamy charakterystykę tych dolegliwości alergicznych?

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry czy popularnie nazywane skrótowo AZS to choroba dermatologiczna skóry o podłożu alergicznym. W praktyce oznacza to reakcję skóry na szkodliwe alergeny. Schorzenia ma charakter przewlekły. Bywają miesiące, kiedy stan skóry znacznie się poprawia. Innym razem może dojść do nasilenia objawów, na co mają wpływ różne czynniki takie jak np. stres czy niewłaściwa dieta. Atopia to trudna do opanowania choroba. Leki sterydowe czy kosmetyki specjalistyczne tylko poprawiają stan skóry i niwelują uporczywe objawy takie jak świąd, pieczenie, łuszczenie czy zaczerwienienie. Osoba chora na atopowe zapalenie skóry walczy z uczuciem swędzenia, co wywołuje odruch drapania. W ten sposób zamyka się błędne koło choroby. Pacjenci dotknięci AZS muszą codziennie dbać o swoje ciało. Chora skóra jest bowiem podatna na wszelkie uszkodzenia i działanie słońca czy wiatru. Bez właściwej pielęgnacji nie ma szans na walkę z tą chorobą alergiczną. Przyczyn tej dermatozy możemy doszukiwać się w uwarunkowaniach genetycznych czy klimatycznych. AZS to jedno z najczęściej występujących schorzeń, związanych z alergią, szczególnie u dzieci.

Jakie są objawy astmy?

astma

Astma to kolejna choroba, która figuruje w alergicznym słowniku. Przewlekła choroba dróg oddechowych znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie jeśli nie jest leczona. Duszności, świszczący oddech, czy męczący kaszel w nocy i nad ranem to tylko niektóre z objawów astmy. Przy alergii na roztocza kurzu czy pyłki roślin mamy do czynienia z ryzykiem rozwoju astmy. Podejrzewając tego typu schorzenie zleca się wykonanie spirometrii. Specjalistyczne badanie pozwala sprawdzić wydolność płuc, co pomaga w ustaleniu diagnozy. Astma wymaga długoterminowego leczenia środkami farmakologicznymi. Leki sterydowe pomagają w niwelowaniu objawów i są ratunkiem przy nagłych atakach choroby. Dlatego chorzy na astmę powinni zawsze mieć przy sobie odpowiedni inhalator. Wskazane jest także unikanie alergenów, które wywołują ataki. Wszelkie alergeny takie jak kurz, sierść, perfumy czy pleśń mogą zaostrzyć przebieg choroby. Alergicy muszą więc dbać o czystość swojego otoczenia i wykonywać regularne badania kontrolne.

Katarzyna Antos