Zmęczenie upałem
Ethan Robertson z Unsplash

Przez Polskę przetacza się fala upałów. Te z jednej strony są pożądane przez tę część z nas, która przebywa na urlopie nad Bałtykiem czy na Mazurach, z drugiej okropnie męczą tych, którzy pracują w biurze. Gdy żar leje się z nieba, siłą rzeczy obserwujemy spadek wydajności pracy. Zmęczenie upałem daje się we znaki wielu z nas. Jak sobie z nim poradzić?

Spis treści:

  1. Przyzwyczajenie do upału wymaga czasu
  2. Spadek wydajności w pracy przez upały
  3. Ogólne rozdrażnienie a upały
  4. Spocone ciało to norma w upalne dni
  5. Zmęczenie upałem a brak energii do działania
  6. Poczucie zmarnowanego czasu
  7. Znużenie codziennością
  8. Jak radzić sobie z upałem?
  9. Nawodnienie organizmu w upalne dni

Przyzwyczajenie do upału wymaga czasu

Nawet osoby, dla których upał jest pożądanym stanem, mogą obecnie czuć się nim zmęczone. Dzieje się tak, gdy znajdujemy się w gorszym stanie zdrowia, np. po świeżo przebytej infekcji, zatruciu pokarmowym etc. Ponadto do upałów trzeba się przyzwyczaić. Dziś nam doskwierają, ale za tydzień mogą stać się dla nas neutralne. Organizm potrzebuje chwili, aby oswoić się z nowymi warunkami temperaturowymi.

Spadek wydajności w pracy przez upały

Zanim dostroimy się do upałów, możemy obserwować spadek wydajności w pracy. Nawet gdy bardzo ją lubimy, postrzegamy jako ciekawą, możemy mieć problem, by wykonać nawet najprostsze zadanie. To normalne, że czasem nam się nie chce. Nie wynika to z lenistwa. Zmęczenie upałem sprawia, że gorzej pracuje nasz mózg. Pojawiają się za to problemy z koncentracją. Wszystko nas rozprasza, każdy szum za oknem czy odgłos wody spuszczanej w toalecie. To całkowicie normalne, wszak jesteśmy zwierzętami. Nasz organizm najlepiej funkcjonuje w warunkach optymalnych. Gdy jest mu za gorąco lub za zimno, to skupia się na tym, a nie na tabelkach w Excelu. Przegrzanie lub nadmierne wychłodzenie organizmu stanowi poważne zagrożenie, o czym warto pamiętać.

Ogólne rozdrażnienie a upały

Ogólne rozdrażnienie często pojawia się podczas upałów. Często towarzyszy temu ogromny dysonans. Z jednej strony kochamy lato, wakacje, to najpiękniejszy czas w roku, w którym chcielibyśmy odczuwać wyłącznie radość. Tymczasem brakuje nam energii, by dojść do sklepu spożywczego. Gdy już w nim jesteśmy, to zapominamy połowy rzeczy, które chcieliśmy kupić. Bardzo irytuje nasz też sytuacja, że towar został przestawiony, przez co nie wiemy, gdzie go teraz szukać.

Spocone ciało to norma w upalne dni

Wiele z nas czuje się niekomfortowo w upalne dni. Wynika to z faktu, że nasze ciało, aby się nie przegrzać, nieustannie się poci. Ten mechanizm adaptacyjny wzbudza w nas jednak niesmak. Czujemy, że mamy lepkie dłonie, nasze palce wręcz kleją się do myszki, a pośladki do krzesła biurowego. Musimy jednak się z tym  pogodzić. Wychowano nas w przeświadczeniu, że pot jest fuj. W rezultacie my także czujemy się niekomfortowo, gdy się spocimy. Często uważamy, że ten „defekt” innym nie doskwiera. Tymczasem każdy zdrowy człowiek w upalne dni się poci. Inaczej jego organizm uległby przegrzaniu. Zaniepokoić powinna nas natomiast sytuacja, kiedy w ogóle nie pocimy się przy 37 stopniach Celsjusza. To może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie, dlatego problem ten warto skonsultować z lekarzem.

Zmęczenie upałem a brak energii do działania

Zmęczenie upałem sprawia, że w ogóle nie mamy na nic ochoty. Nie umiemy skupić się na pracy, chociaż gonią nas terminy. Przygotowanie posiłku stanowi drogę przez mękę. Podczas spaceru z przyjaciółką strasznie się pocimy. Gdy czytamy książkę nie umiemy skoncentrować się na fabule, ponieważ czujemy, że jest nam za gorąco i to w tym kierunku umykają nasze myśli.

Poczucie zmarnowanego czasu

Przez to, że w upalne dni mniej nam się chce, niewiele robimy, przez co doskwiera nam poczucie zmarnowanego czasu. Być może od tygodnia zabierasz się za wyciągnięcie z dna szafy lnianych ubrań. A może wciąż odwlekasz zakupy w galerii handlowej? To całkowicie naturalne, wszak nasz organizm nie przywykł do funkcjonowania w tak wysokich temperaturach. Ktoś, kto urodził się w Afryce, przywykł do upałów i te nie robią na nim większego znaczenia.

Znużenie codziennością

Czasem też towarzyszy nam uczucie znużenia, które szczególnie osobom aktywnym może doskwierać. Czujemy się winne, że nie pożytkujemy czasu we właściwy sposób. Mamy wręcz wrażenie, że ten umyka nam między palcami. Tymczasem w ten sposób organizm się broni. Gdy jesteśmy znużone, mniej się ruszamy, a ruch generuje powstanie ciepła. To nie jest nam potrzebne, gdy żar leje się z nieba.

Jak radzić sobie z upałem?

Zmęczenie upałem trzeba nazwać po imieniu i je zaakceptować. To tylko stan, który chwilę potrwa. Upały za chwilę się skończą albo nasz organizm się do nich przyzwyczai. Gdy to nastąpi, odzyskamy energię do działania. Znowu pójdziemy na długi spacer z przyjaciółką, nadgonimy też zaległości w pracy.

Nawodnienie organizmu w upalne dni

W upalne dni należy dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Zaleca się spożywanie co najmniej 3 litrów wody niegazowanej. Herbata, kawa i alkohol mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu, dlatego lepiej z nich chwilowo zrezygnować. Nawodnienie organizmu można też wesprzeć, spożywając świeże owoce i warzywa. Polecamy też chłodzenie organizmu na basenie czy strzeżonej plaży. Po pracy weź koc, ręcznik, krem do opalania i pojedź nad wodę. To dobrze ci zrobi.