Alergie skórne NAJNOWSZE PRZYCZYNY

Uczulenie na kremy do opalania

uczuelenie na kremy do opalania

Coraz więcej czasu będziemy spędzać na słońcu. Opalanie jest bardzo przyjemne, ale kosmetyki ochronne nie koniecznie muszą okazać się bezpieczne, szczególnie dla skóry alergicznej. Kiedy może wystąpić uczulenie na kremy do opalania?

Kremy do opalania

Promienie słoneczne przyjemnie ogrzewają i pięknie złocą ciało. Jednak ich nadmiar jest szkodliwy dla skóry. Opalanie może prowadzić do rozwoju chorób skóry, nawet nowotworów. Kremy do opalania chronią skórę przed szkodliwym działaniem słońca. Tego typu kosmetyki zawierają specjalne filtry ochronne, które określa się mianem faktora. Im większy, tym lepsza ochrona przed promieniowaniem. Dzięki nim możemy uniknąć zaczerwienienia i poparzenia skóry, zyskując atrakcyjną opaleniznę. W sezonie letnim nie obejdziemy się bez kosmetyków do opalania, ale te z kolei mogą także wywołać alergie skórne.

Uczulenie na kremy do opalania

Po aplikacji kremu do opalania na skórę i działaniu promieni słonecznych, może dojść do reakcji, w efekcie której powstanie uczulenie. Składniki takich kosmetyków mogą uaktywniać się podczas opalania, działając niekorzystnie na skórę. Rezultatem takich reakcji alergicznych mogą być zmiany skórnych w postaci grudek, wysypki czy pęcherzyków. Osoby uczulone mogą odczuwać także świąd i pieczenia skóry. Zmiany skórne mogą pojawiać się na stopach, udach, pośladkach oraz wszystkich innych odsłoniętych częściach ciała. Reakcja może być fototoksyczna. Wszelkie składniki kremów do opalania takie jak filtry przeciwsłoneczne, konserwanty czy substancje zapachowe mogą spowodować uczulenie. Kremy do opalania mogą także podrażnić skórę w wyniku jej kontaktu z piaskiem. Preparaty przyspieszające opalanie zawierają psoraleny. Związki chemiczne mogą nasilić zmiany czy choroby skórne. Najczęściej uczulenie na kremy do opalania wywołują środki zapachowe i parabeny.  kremy do opalaniaOsobom ze skłonnością do alergii zaleca się stosowanie kosmetyków do opalania wolnych od tego typu substancji. W kremach do opalania dla dzieci raczej nie znajdziemy szkodliwych dodatków.

Alergicy uwielbiający się opalać, mogą przetestować wcześniej dany kosmetyk. Wystarczy wykonać próbę uczuleniową, aplikując odrobinę kremu za uchem. Jeśli po kilku dniach pojawią się grudki, najprawdopodobniej jesteśmy uczuleni na dany krem. Skóra bez niepokojących zmian będzie świadczyć o tolerancji kosmetyku przez organizm.

Katarzyna Antos