Na rynku zielarskim mamy możliwość kupowania różnego rodzaju olejów. Różnią się one nie tylko nazwą bądź rodzajem roślin, z jakich są produkowane. Ich różnorodne zastosowanie, sposoby tłoczenia oleju czy zawartość substancji odżywczych sprawiają, że niektóre z nich mogą mieć nawet różne właściwości lecznicze, o których nawet nie wiemy. Tym właśnie charakteryzują się oleje nierafinowane. Jak wpływają na zdrowie? Podpowiadamy.

Olej nierafinowany – czyli jaki?

Oleje nierafinowane produkowane są na skutek wieloetapowego procesu, który nie może zostać rozpoczęty bez najlepszej jakości nasion. W pierwszej kolejności zostają one rozdrobnione przy użyciu specjalnej prasy i skondycjonowane. Oznacza to, że nasiona w formie surowej zostają poddane uwadnianiu, aby pobudzić w nich aktywność metaboliczną. Następnie, po etapie tłoczenia, nasiona są oczyszczane, a proces ten nazywa się sedymentacją. Końcowym krokiem jest wirowanie. Warto jest wybierać oleje tłoczone na zimno, ponieważ w przeciwieństwie do olejów rafinowanych, nie są one pozbawione wartości odżywczych oraz witamin.

Oleje nierafinowane są znacznie droższe od tych tłoczonych w wysokich temperaturach. Dzieje się, ponieważ podczas takiego sposobu produkcji powstają bardzo niewielkie ilości oleju. Z kolei największą częścią jest olej resztkowy, który nie ma żadnego zastosowania i jest tylko substratem ubocznym. Z kolei te nierafinowane posiadają właściwości lecznicze i mogą być pomocne przy nadciśnieniu tętniczym, chorobami niedokrwiennymi oraz otyłością. Opóźniają także procesy starzenia się organizmu i dobrze działają na naszą cerę.

Jaki olej nierafinowany wybrać?

Postać nierafinowana oleju nie jest tak klarowna i przejrzysta jak w przypadku produktów rafinowanych. Dzieje się tak ze względu na brak procesu oczyszczania. Zwykle mają także o wiele krótszy okres przydatności do spożycia. Zawierają jednak dużo większą ilość substancji odżywczych, witamin, minerałów, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz przeciwutleniaczy. W procesie produkcji nie tracą także ważnej witaminy E, która zbawiennie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu.

Na rynku mamy wiele produktów tego typu do wyboru. Olej z oregano był niegdyś nieodłącznym elementem domowej apteczki Rzymian. Z kolei olej z czarnuszki egipskiej zapewnia działanie przeciwzapalne oraz przeciwgrzybicze i jest naturalnym probiotykiem. Zawartość gorzkich pestek moreli daje natomiast wysoką zawartość witaminy B17, zwanej również amigdaliną. Drogeria internetowa Natko posiada wszystkie te produkty.