zdrowe konserwanty

Zestawienie słów zdrowe konserwanty brzmi jak oksymoron. W rzeczywistości okazuje się, że nie wszystkie dodatki stosowane do żywności, muszą wzbudzać nasz niepokój. Niektóre z nich są bezpieczne dla naszego zdrowia.

Konserwanty, barwniki i inne dodatki do żywności

Jesteśmy zasypywani informacjami dotyczącego zdrowia, w tym zdrowego odżywiania. Wciąż słyszymy, co jest dobre dla organizmu, a co nie. Pojawiają się nowe zalecenia żywieniowe, innowacyjne diety, które mają zapewnić nam prawidłowe funkcjonowanie organizmu, brak alergii i pełne zdrowie. Schodząc na ziemię, musimy podejść do żywienia rozsądnie, ale nie przesadnie. Gdyby wszystkie składniki wykorzystywane do produkcji żywności były złe, już dawno każdy człowiek miałby problemy ze zdrowiem. Mało tego, taka żywność nie byłaby dopuszczona do sprzedaży, bo musi spełniać odpowiednie normy i inne zalecenia, także ekspertów od żywienia. Przerażają nas konserwanty, barwniki i wszystkie inne substancje, których nazwy widnieją na opakowaniach produktów. Wiele z nich pewnie znajduje się na czarnej liście miłośników eko czy zdrowego stylu życia, ale nie wszystkie są złe. Bywają także te zdrowe konserwanty, o których warto wspomnieć parę słów.

Bezpieczeństwo żywności

Nad bezpieczeństwem tego, co jemy, a właściwie tego, co trafia do sprzedaży, jest Europejski Urząd do spraw Bezpieczeństwa Żywności. Jednostka zajmuje się normami, które muszą być przestrzegane w przypadku produkcji żywności oraz regulacjami prawnymi. Agencja wskazuje także całą listę dodatków do żywności, które znajdują się w jedzeniu. Choć nazwy niektórych z nich, na początku wzbudzają niepokój, zwykle wiąże się to z brakiem wystarczającej wiedzy. Substancje barwiące czy konserwujące mogą mieć pochodzenie naturalne.

Kurkumina

Kurkumina, na produktach pojawia się pod oznaczeniem E-100. Jej nazwa wywodzi się od kurkumy. To żółty barwnik, który znajdziemy w słynnej, orientalnej przyprawie. Nie dość, że jest bardzo zdrowa, to wykazuje także działanie antynowotworowe. Kurkumina służy do barwienia serów czy ciast. Co najważniejsze, nie jest alergenem, więc nie wywołuje reakcji alergicznych. Uczuleni mogą odetchnąć z ulgą, jeśli zobaczą ją w składzie ulubionego serka. z

Likopen

Składnik ten mogą kojarzyć panie, ponieważ likopen to przeciwutleniacz, zmniejszający ryzyko zachorowania na nowotwory. Również należy do barwników, których źródłem są pomidory. Likopen znajdziemy w ketchupie,jogurtach oraz napojach. Zalecane jest jego spożycie wraz z tłuszczami. Wtedy organizm wykorzystuje jego pełną moc i lepiej go przyswaja. Obecny jest w składzie pod symbolem E-160d.

Chlorofil

Znany z lekcji przyrody chlorofil to nic innego, jak zielony barwnik. Pozyskuje się go głównie z roślin. Symbol E-140 znajdziemy w lodach czy oliwie z oliwek. Chlorofil dotleni organizm i dostarczy nam więcej siły. Zdecydowanie nie należy go unikać.

Kwas mlekowy

kwas mlekowyBoimy się kwasów, ale istnieją te, które są dobroczynne dla naszego ciała i całego organizmu. Należy do nich kwas mlekowy, czyli E-270, który dodawany jest głównie do produktów mlecznych. Bakterie kwasu mlekowego są przyswajalne przez organizm i tym samym całkowicie bezpieczne dla zdrowia.

Katarzyna Antos