błonica u dzieci

Choroby zakaźne występujące u najmłodszych są bardzo groźne. Błonica u dzieci może być przyczyną śmierci. W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Jak objawia się choroba?

Błonica – zakaźna choroba

Choroba o nazwie błonica atakuje głównie dzieci. Wywoływana jest przez maczugowiec błonicy. W naszym kraju obowiązkowe są szczepienia ochronne przeciw tej chorobie, która jest zakaźna. Do zarażenia może dojść drogą kropelkową lub przez zakażenie rany, co zdarza się rzadziej. Szkodliwe bakterie przedostają się do dróg oddechowych. Oprócz nosa, mogą zająć krtań, gardło czy spojówki. Bakteria wydziela toksyny, które wraz z krwią mogą przedostawać się do różnych narządów ciała dziecka. Nawet zdrowa osoba może być nosicielem błonicy. Potrzeba około miesiąca, by zarazić się chorobą. Konsekwencją nieleczonego schorzenia mogą okazać się trwałe uszkodzenia lub zgon pacjenta. Sama nazwa choroby pochodzi od błon, które pojawiają się w wyniku działania toksyny.

Jak objawia się błonica?

Na początku warto zwrócić uwagę na rodzaj choroby. Błonica może obejmować gardło, krtań czy inne narządy dziecka. U maluchów najczęściej pojawia się błonica gardła, czyli inaczej dyfteryt. Do charakterystycznych objawów błonicy zalicza się gorączka, ból gardła, trudności w przełykaniu oraz szary nalot. Wokół nalotu zwykle powstają przekrwienia, a sam jad może także oddziaływać na migdałki. W rozpoznaniu pomaga także specyficzny wygląd szyi, która jest opuchnięta. Szkodliwe toksyny zatruwają cały organizm dziecka. Po przedostaniu się ich do serca i całego układu krwionośnego, występują zaburzenia w jego działaniu, porażenia mięśni oraz nerwów. Węzły chłonne są widocznie powiększone a skóra dziecka jest blada. Dodatkowymi objawami, które pojawiają się przy błonicy są bóle brzucha i wymioty.

Jak leczyć i zapobiegać?

chorobaLeczenie błonicy nie należy do najłatwiejszych. Po wymazie z gardła i potwierdzeniu schorzenia, lekarz zleci terapię antybiotykami. Oprócz tego konieczne jest podanie antytoksyn, które zniwelują działanie szkodliwych związków. Podrażnienie gardła zmniejszają chłodne płyny, które należy podawać choremu dziecku. W działaniach profilaktycznych, w Polsce wykorzystuje się szczepienia ochronne. Szczepionka przeciw błonicy, czyli Di-Per-Te jest obowiązkowa. Każde dziecko musi zostać zaszczepione, co ma zapobiec nie tylko rozwojowi błonicy, ale krztuśca i tężca. Cztery dawki szczepionki podaje się w okresie przedszkolnym i dwie już w wieku późniejszym. Nawet dorośli powinni profilaktycznie, raz na dziesięć lat powtórzyć szczepienie.

Błonica to bardzo groźna choroba, zwłaszcza dla układu oddechowego. Jest zakaźna, więc po rozpoznaniu objawów należy jak najszybciej udać się do szpitala. Rodzice nie powinni rezygnować ze szczepień swoich dzieci, ponieważ taka forma profilaktyki jest najlepszą ochroną, zmniejszającą ryzyko zakażenia.

Katarzyna Antos