zmiany hormonalne podczas ciąży

Ciąża zmienia kobiecy organizm narażając go na duży wysiłek. Ze względu na zmiany hormonalne oraz inne powody może pojawić się wypadanie włosów podczas ciąży.  Warto wiedzieć, dlaczego tak się dzieje.

Brak witamin i włosy

Za pierwszą przyczynę wypadania włosów podczas ciąży jest brak odpowiedniej ilości witamin w organizmie. Dotyczy to przede wszystkim witamin C, E, B. Stanowią one niezbędny budulec włosów, lecz nie tylko, odpowiedzialne są również za skórę i jej dobry wygląd. Potrzebuje ich zarówno kobieta, jak i rozwijające się w jej macicy dziecko. Jeżeli witamin jest za mało, widać to przede wszystkim poprzez nadmiernie wypadające włosy. Utrata stu dziennie jest naturalna, jednak jeżeli wystarczy dotyk, aby w dłoni zostało wiele pasemek, to znak, że organizm zaczął odczuwać braki pewnych składników.

Zmiany hormonalne i włosy

Gospodarka hormonalna w czasie ciąży przeżywa wzmożony wysiłek i pracuje w sposób zupełnie odmienny od naturalnego. Aktywują się nowe hormony lub zmienia się ilość tych, które potrzebne są ciału przez cały czas. Jednym z nich jest estrogen, który odpowiedzialny jest za kobiece atrybuty, jednak w nadmiarze może powodować wypadanie włosów podczas ciąży.

Do takiego samego efektu może dojść, jeżeli w trakcie wyjątkowych dziewięciu miesięcy przyszła mama ma problemy z nadczynnością albo niedoczynnością tarczycy. Takie schodzenie trzeba zasygnalizować lekarzowi od razu, po stwierdzeniu ciąży.

Wypadanie włosów podczas ciąży a przyjmowane leki

Najlepsza sytuacja to taka, kiedy kobieta nie musi i nie zażywa w czasie ciąży żadnych leków. Niestety nie zawsze jest to możliwe i zdarza się, że tabletki są konieczne. Dotyczy to lekarstw przeciwzapalnych, przeciwkrzepliwych, antydepresantów, a nawet witaminy A. U  niektórych kobiet stymuluje to wypadanie włosów podczas ciąży. W takiej sytuacji może być niezbędna zmiana dawki leków na mniejszą albo całkowite odstawienie środków farmakologicznych, o ile choroba, na którą są one brane, na to pozwala.

Dieta, stres i włosy

Przyszła mama ze względu na siebie samą oraz dziecko powinna szczególnie dbać o własne zdrowie, fizyczne i psychiczne. Jeżeli nie są przestrzegane zasady zdrowego żywienia, pełna owoców, warzyw, nabiału oraz pieczywa pełnoziarnistego, organizm nie ma z czego czerpać elementów potrzebnych do poprawnego funkcjonowania i wyglądu. Słabnie i tym samym dochodzi do pogorszenia się stanu skóry oraz wypadania włosów podczas ciąży.

Tak samo jak zła dieta, destrukcyjny wpływ na włosy ma nadmierny stres, zdenerwowanie, rozchwianie emocjonalne i brak odpoczynku. Odbija się to na wyglądzie i nadmiernej utracie włosów.

Jak poradzić sobie z wypadaniem włosów?

Gdy tylko zaobserwuje się nadmierne wypadanie włosów podczas ciąży należy przedsięwziąć odpowiednie środki zapobiegawcze. Jeżeli problemy wiążą się z dietą, trzeba uzupełnić niedobory witamin poprzez włączenie większej ilości owoców i warzyw. W razie konieczności można posiłkować się suplementami diety, jednak tylko po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę.

Żeby ukryć wypadanie włosów warto ściąć je, jeśli są długie, do krótszej fryzurki. Często powoduje to poprawę stanu czupryny, a jednocześnie pozwala odkryć swoją twarz w nowej aranżacji. Należy również ograniczyć rozczesywanie i pozwalać im wyschnąć samoistnie po myciu, bez używania suszarki, powodującej osłabienie cebulek włosów.

Karolina Skrzek