iniekcja

Iniekcja to nic innego jak zastrzyk. Zdarza się, że zachodzi potrzeba zaaplikowaniu leku poprzez zastrzyk, co może wywołać reakcję alergiczną. Alergia iniekcyjna – co warto o niej wiedzieć?

Iniekcja

Zastrzyk jest aplikowany już w pierwszych chwilach życia dziecka. W ten sposób podawana jest witamina K. U noworodków można zaobserwować niedobór tej witaminy, która nie przenika przez łożysko. Wraz z rozwojem życia pojawiają się kolejne iniekcje w postaci szczepień. Szczepienia odgrywają ważną rolę w życiu dziecka, choć wokół ich tematu krąży wiele dyskusji. Zastrzyk może być także koniecznością przy różnego rodzaju chorobach czy wypadkach. Poprzez iniekcję podaje się bowiem adrenalinę czy inne środki. Wkłucie w skórę nie jest przyjemną czynnością, ale często może uratować ludzkie życie. Bywają jednak przypadki, kiedy osoba jest uczulona i dochodzi do alergii iniekcyjnej.

Alergia iniekcyjna

Uczulenie iniekcyjne nie dotyczy tylko samej formy podania leków czy szczepionek, ale przede wszystkim ich zawartości. Składniki środków farmakologicznych a najbardziej antybiotyków, bywają niebezpieczne dla układu immunologicznego, co może doprowadzić do objawów alergii. Co ciekawe, symptomy uczulenia pojawiają się nawet po zjedzeniu mięsa zwierząt, które były karmione paszą, zawierającą antybiotyki. W takim przypadku nie musi dojść do samego zastrzyku. Do alergii iniekcyjnych zaliczane są również reakcje na kosmetyki. Tego typu produkty zawierają liczne substancje chemiczne, mające właściwości alergizujące. zastrzykProszki do prania, płyny, mydła oraz podobne produkty także bywają źródłem takich alergii. Reakcje dożylne mogą zakończyć się groźnym dla życia wstrząsem anafilaktycznym, niosącym ze sobą ryzyko śmierci. Najczęściej pojawiają się przy wykonywaniu znieczulenia anestezjologicznego, dlatego wywiad z pacjentem przed operacją jest niezwykle ważny dla jego bezpieczeństwa. Antybiotyki i leki przeciwbólowe to środki, na które należy zwrócić szczególną uwagę przy alergii iniekcyjnej.

Alergia iniekcyjna bywa bardzo groźna. Ten rodzaj uczulenia może utrudnić udzielenie pomocy medycznej ale z drugiej strony, informacje o niej mogą uratować życie pacjenta. Poinformowanie lekarza czy sanitariusza na temat takiej alergii jest bardzo ważne, dlatego uczuleni powinni mieć tego świadomość.

Katarzyna Antos