działania ekologiczne

Losy naszej planety nie rysują się zbyt kolorowo, to fakt potwierdzony przez naukowców. Musimy ograniczyć zanieczyszczanie ziemi. Istnieje wiele pól, na których możemy tego dokonać. Niestety, czasem w mediach lansuje się przesadyzm. Naszym zdaniem warto stawiać na działania ekologiczne, ale nie zapominajmy o zdrowym rozsądku!

Nie pakuj 2 jabłek do foliowego woreczka

Niewątpliwie nie ma najmniejszego sensu pakować pojedyncze owoce i warzywa do foliowego woreczka. To tylko niepotrzebnie generuje śmieci, które długo się rozkładają. Kiść bananów możesz zanieść do kasy bez opakowania, możesz też na niej nakleić cenę po zważeniu.  Tym owocom i warzywom nic się nie stanie. Ba, nawet to lepiej dla ich jakości, bo w folii szybciej się psują. Gdy bierzesz ziemniaki na wagę, możesz przynieść z domu swój woreczek materiałowy zakupiony z myślą o ważeniu owoców i warzyw. W większości supermarketów można skorzystać z opcji: ważę w woreczku materiałowym, dzięki czemu ograniczamy emisję zanieczyszczeń do środowiska.

W miarę możliwości korzystaj z torby wielokrotnego użytku

Oczywiście każdemu zdarzy się wyjść z domu bez torby bawełnianej. Jednak w sklepie zawsze mamy wybór. Możemy kupić torbę materiałową, papierową lub foliową. Po tę ostatnią warto sięgać w ostateczności. Najlepiej kupić kilka toreb bawełnianych i każdą z nich umieścić w innej torebce, aby zawsze mieć ją przy sobie.

Nie wyrzucaj smartfona tylko dlatego, że wyszedł nowszy

Mówimy głównie o emisji CO2, a zapominamy, że telewizory, tablety, komputery i smartfony to przede wszystkim metale ciężkie, czyli największe zło dla naszego środowiska. Gdy przedostaną się do wód pitnych lub upraw rolniczych, to skonsumujemy je. Te odłożą się w naszej tkance tłuszczowej i mogą wywołać raka. Dlatego nie ma sensu ciągle wymieniać smartfona na lepszy model. Korzystaj do końca z tego, który posiadasz. Pogoń za nowinkami technologicznymi jest najbardziej zgubna dla naszej planety.

W miarę możliwości zrezygnuj z jazdy samochodem

Naprawdę wiele osób nie zna granic, jeśli chodzi o podróżowanie samochodem. Potrafi nim pojechać nawet do piekarni, która znajduje się kilkaset metrów od ich domu. Czy naprawdę przy cieszeniu się dobrym zdrowiem i tak niewielkiej odległości, trzeba wsiadać do samochodu? Dużym problemem jest też to, że przyzwyczailiśmy się do podróżowania w pojedynkę. Zamiast zaoszczędzić pieniądze i jeździć jednym samochodem z koleżanką z pracy, która mieszka obok, to jedziemy samodzielnie. Tymczasem w większych miastach warto korzystać z komunikacji zbiorowej. Dojazd tramwajem czy autobusem do pracy jest często nie tylko tańszy, ale też szybszy ze względu na uprzywilejowanie komunikacji publicznej.

Nie lej wody, gdy szczotkujesz zęby

To zupełnie nieracjonalny nawyk. Po co lać wodę podczas szczotkowania zębów. Gdy je umyjesz, odkręcisz kran, opłuczesz jamę ustną oraz szczoteczkę.

Przepocone ubrania pierz w trybie odświeżania

Tylko brudne ubrania wymagają pełnego trybu prania. Jeśli twoje tylko nieprzyjemnie pachną ze względu na to, że są przepocone, wystarczy je odświeżyć, korzystając z 20-minutowego trybu prania.  Zawsze to mniejsze zużycie prądu i wody.

Zrezygnuj z plastikowych słomek i sztućców

Słomki nie są nam do szczęścia potrzebne. Można spokojnie wypić sok ze szklanki. Z kolei plastikowe sztućce lepiej zastąpić metalowymi, wielokrotnego użytku, które po prostu myje się w wodzie z dodatkiem płynu do naczyń.

Nie kąp się codziennie w wannie pełnej wody

Kąpiel w wannie nie jest niczym złym. Nie odbierajmy sobie tej przyjemności. Wystarczy jednak wlać do wanny mniej wody. Nie musisz  w  niej bowiem siedzieć zanurzona po samą szyję.

Zmień system grzewczy na bardziej ekologiczny

Zamiast palić węglem w piecu, warto zastanowić się nad przejściem na ogrzewanie na prąd czy gaz. Można też podpiąć się do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Nie włączaj telewizora w tle

To kolejny bezsensowny nawyk. Jeśli nie oglądasz telewizji, to wyłącz odbiornik. On nie musi ci dotrzymywać towarzystwa, grając w tle. Po co marnować w ten sposób prąd?

Wyciągaj ładowarkę z kontaktu

Naładowałaś smartfona? To wyciągnij ładowarkę z prądu. Wiele osób odpina tylko telefon z kabla, ale wtyczkę pozostawia w gniazdku. W rezultacie cały czas pobiera ona prąd.

Drukuj dwustronnie

Dokumenty, które możesz drukować dwustronnie, puszczaj właśnie w ten sposób. Lepiej wykorzystasz w ten sposób każdą kartkę papieru.

Nie każdą paczkę musisz zabezpieczać folią bąbelkową

Owszem, pewne rzeczy są kruche i wymagają zabezpieczenia. Jednak czy książkę w grubej oprawce, którą wsadzamy do odpowiedniego, kartonowego pudełka trzeba jeszcze dodatkowo zabezpieczać folią bąbelkową? Wydaje nam się, że wystarczy ją odpowiednio ułożyć. Można dodać jako wypełnienie ścinki z szarego papieru.

Nie musisz rezygnować z zakupu nowych ubrań

W ogóle nie ma nic złego w byciu eko, ale nie można popadać w przesadyzm.  Członkowie organizacji ekologicznych często ocierają się o granice absurdu w swoich propozycjach. Zdarza im się piętnować osoby kupujące nowe ubrania w sieciówkach. Czy jednak kupowanie bawełnianej czy wiskozowej sukienki, która posłuży nam przez kilka dobrych lat, jest takie szkodliwe dla środowiska? Warto po prostu patrzeć na skład odzieży i w miarę możliwości wybierać ubrania ulegające biodegradacji.  Ostatnio trwają nawoływania do noszenia czarnych sukienek i jeansów, ponieważ kolorowe są rzekomo bardziej szkodliwe dla środowiska. To nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Czarny barwnik jest dość toksyczny i alergizujący. Białe rzeczy z kolei wytrawia się wybielaczami. Czerwone też barwi się sztucznym barwnikiem. Nie ma więc sensu ubierać się na czarno od stóp do głów, ponieważ to nic nie da. Każdy kolor ubrania jest uzyskany przy użyciu chemikaliów. Inaczej się nie da. By pozyskać naturalny barwnik, też potrzeba rozpuszczalnika.

Nie musisz rezygnować z mięsa czy nabiału

Ostatnio o efekt cieplarniany obwinia się zwierzęta hodowlane. Czy jednak one emitują tak dużo metanu?  Zwierzęta hodowlane towarzyszą nam od wieków. Przez wieki nie mieliśmy z nimi problemów. Owszem, nigdy nie było ich aż tak dużo jak dziś. Obecnie pod rolnictwo wycina się spore obszary leśne.  Niemniej warto podejść do sprawy realistycznie. Człowiek potrzebuje białka zwierzęcego, chociażby w postaci mleka czy jajka. Inaczej cierpi na tym jego organizm, bo białko roślinne nie dostarcza wszystkich niezbędnych aminokwasów. Osoby pozostające na diecie wegańskiej ryzykują wiele chorób. Dieta wegetariańska jest dużo zdrowsza, gdyż dopuszcza konsumpcję jaj i nabiału. Nadmiar mięsa w diecie predysponuje nas do wystąpienia raka jelita grubego.  Trzeba w tym wszystkim znaleźć złoty środek. Można zawsze jeść więcej jaj i nabiału zamiast spożywać mięsa jako takiego. Poza tym metan produkuje także człowiek, a nikt nie postuluje tego, abyśmy zaprzestali prokreacji.

Nie musisz rezygnować ze spuszczania wody w toalecie

To kolejny absurdalny postulat niektórych organizacji ekologicznych. Ze względów sanitarnych należy jednak po skorzystaniu z toalety spuścić to, co w niej pozostawiliśmy. Gdybyśmy tego nie robili, doczekalibyśmy się jakiejś epidemii, o nieprzyjemnych wrażeniach zapachowych nie wspominając.

Masz prawo wymagać użycia czystych rękawiczek przez pracownika służby zdrowia

Obecnie mamy tak silną polaryzację społeczną, że niektórzy już narzekają na panie podające chleb w rękawiczkach. Te są jednak potrzebne ze względów higienicznych. Zawsze można zastanowić się nad szczypcami do nakładania bułek czy rękawiczkami z materiału, które się pierze, ale zabezpieczenie musi być. Tak samo jest w służbie zdrowia. Oby nikt nie wpadł na idiotyczny pomysł zmniejszenia odpadów kosztem naszego bezpieczeństwa. Korzystanie z rękawiczek jednorazowych i ich zmiana przy każdym pacjencie to absolutna konieczność.

Nie musisz kupować wyłącznie kosmetyków ekologicznych

Ekologiczne kosmetyki są zdrowsze dla skóry, ale nie popadajmy w przesadyzm. Możesz używać naturalnego żelu pod prysznic, kremu do twarzy etc., ale np. maskarę kupować w drogerii, nie zważając na jej chemiczny skład. Pamiętaj, że kosmetyki mają ci służyć. Nie ma sensu kupować kiepskich maskar o naturalnym składzie, które nic nie robią z twoimi rzęsami.