ukryta alergia pokarmowa

Uczulenia przybierają różną postać. Ukryta alergia pokarmowa to jeden z problemów osób na całym świecie, które walczą z alergią. Jak rozpoznać ten rodzaj alergii?

Alergia pokarmowa

Jak doskonale wiemy, alergia pokarmowa jest reakcją organizmu na dany alergen. Spożyty przez nas produkt może okazać się szkodliwy dla organizmu. Alergia pokarmowa to ogromny problem, na skalę społeczna. Coraz więcej dzieci, nawet niemowląt ma kłopoty układu pokarmowego, na tle alergicznym. Jemy duże ilości przetworzonej żywności, nie zwracamy na jej jakość, składniki i pochodzenie. Te wszystkie aspekty, w połączeniu z zanieczyszczeniem środowiska i nieustannym pędem życia tworzą niebezpieczną mieszankę, z alergią w roli głównej.

Ukryta alergia pokarmowa

Ukryta alergia pokarmowa to alergia pokarmowa typu III. Inaczej nazywana jest także alergią IgE-zależną lub alergią utajoną. Jakkolwiek jej nie nazwiemy, powoduje kłopoty z układem pokarmowym człowieka. Mechanizm jej działania polega na nadmiernej reakcji organizmu na spożyty alergen. Reakcje obronne pojawiają się z dużym opóźnieniem, co utrudnia prawidłową diagnostykę. Z pozoru bezpieczne składniki żywności, mogą wywołać niepokojące objawy jak biegunki, wymioty czy zespół jelita drażliwego. Konsekwencją alergii może być także nadwaga czy nawet cukrzyca typu II. Brzmi poważnie nie bez powodu. Osoba uczulona, często nie zdaje sobie sprawy, że to właśnie ukryta alergia pokarmowa jest przyczyną problemów ze zdrowiem. Pojawiające się dolegliwości znacząco oddziałują nie tylko na funkcjonowanie organizmu ale także na samopoczucie. Brak siły oraz energii powoduje niechęć do wszystkiego. W rezultacie, z każdym kolejnym dniem możemy czuć się coraz gorzej. Specyfika choroby prowadzi do problemów z jej rozpoznaniem. Wiele osób może żyć w nieświadomości przez długie lata.

Walka z ukrytą alergią

ukryta alergiaWystarczy wykonać testy alergiczne, by upewnić się co do alergii. Po otrzymaniu wyniku zwykle zaleca się pacjentowi eliminację z diety produktów, które wywołują niepokojące dolegliwości. Dieta wcale nie musi być stosowana przez całe życie. To lekarz decyduje jak długo należy trzymać się danego jadłospisu. Zdarzają się przypadki osób, u których alergia mija. Dieta eliminacyjna cechuje się dość wysoką skutecznością w leczeniu alergii pokarmowych. Dlatego warto się badać i walczyć z przyczyną problemu.

Katarzyna Antos