Uczulenie na spermę

Ten rodzaj uczulenia należy do grupy alergii kontaktowych i najczęściej dotyczy młodych osób w przedziale wiekowym 20-30 lat.

W połowie przypadków jest połączone z alergią wziewną lub pokarmową. W badaniach dowiedziono, że niektóre kobiety uczula nasienie każdego partnera, a u innych tylko jednego.

W czym tkwi problem?

Na razie nie udokumentowano, co bezpośrednio uczula w spermie, podejrzewa się, że to białka wydzielane przez męski gruczoł krokowy mają właściwości alergiczne.

Nawet jeśli obserwujesz u siebie objawy tego uczulenia istnieje prawdopodobieństwo, że to nie sama sperma za nie odpowiada. Może to być coś, co znalazło się w organizmie Twojego partnera, jak uczulający Cię pokarm, napój czy lek, który spożył.

Uczulenie na spermę

Jak i kiedy się objawia?

Objawy, jakie mogą wystąpić po kontakcie ze spermą partnera to: świąd w miejscach intymnych, a także zaczerwienienie i opuchlizna. W intensywniej przebiegających reakcjach pojawia się też pokrzywka albo opuchlizna na całym ciele. Najgroźniejsze dla zdrowia symptomy to zaburzenia oddychania.

Zwykle wszystkie wymienione dolegliwości dają o sobie znać krótko po zbliżeniu, ale nie można wykluczyć dłuższego, nawet kilkunastogodzinnego odstępu czasowego między stosunkiem a pojawieniem się np. opuchlizny.

Możliwe, że reakcja pojawi się podczas pierwszego stosunku, ale częściej ujawnia się podczas któregoś z kolejnych. Jak w każdej innej alergii, tak i w tej objawy najprawdopodobniej będą narastać w miarę upływu czasu i następnych kontaktów z alergenem.

Czy da się temu zaradzić?

Trudno wymagać, by kobiety unikały kontaktu z nasieniem swoich partnerów, szczególnie w stałych związkach. Oprócz żywienia nadziei, co do tego, że alergia ustąpi z wiekiem, co jest oczywiście możliwe, można też podjąć wspólnie ze specjalistą alergologiem próby odczulania.