DOM ALERGIKA Życie z alergią

Walka z roztoczami kurzu – kiedy będzie skuteczna?

Walka z roztoczami kurzu - kiedy będzie skuteczna?

Walka z roztoczami kurzu - kiedy będzie skuteczna?

Te mikroskopijne pajęczaki są niewidoczne gołym okiem, a rozmnażają się odżywiając pleśniami i złuszczoną skórą.

Kumulują się w pościeli i materacach, które na ogół w niezmienionym stanie użytkujemy latami. Trzepanie ich raz na rok też niespecjalnie uwalnia nas od roztoczy, a z każdym kolejnym rokiem użytkowania gromadzi się ich coraz więcej.

Szczególnie gdy użytkujemy cudze mieszkanie i korzystamy z wynajmu, także mebli, wyposażenia pokoi, możemy się tylko domyślać kto przed nami i jak często dbał o pozbywanie się roztoczy. Im więcej ich w kurzu, tym napady alergii mogą być silniejsze, a za niebezpieczną można już uznać ilość 100 pajęczaków/1 g kurzu.

Pochłaniacze kurzu

Roztocza uwielbiają wszystko, co absorbuje kurz – od dywanów, zasłon po ozdobne poduszki, kapy, narzuty, obrusy i serwety, tapicerki mebli czy koce, okrycia polarowe itp.

Również tapety, szczególnie te o wytłaczanym wzorze, które wciągają w swoją strukturę i wszelkie nierówności kolejne warstwy kurzu. Otwarte regały z książkami wcale nie są bardziej narażone na ich rozwój niż chociażby dziecięce pluszowe zabawki, które też są wystawione w pokoju na atak kurzu.

Walka z roztoczami kurzu - kiedy będzie skuteczna?

Zrezygnujmy więc bez obiekcji z otwartych biblioteczek, szczególnie w sypialni, tapicerowanych mebli, puszystych dywaników i im podobnych.

Najgroźniejsze dla alergików są oczywiście odchody roztoczy w domowym kurzu. To, co w nich najsilniej alergizuje to białko wywołujące katar sienny, bóle głowy w tym migreny, wypryski skórne i podrażnienia skóry, a nawet reakcje astmatyczne.

Zaburzenia żołądkowe

Błony śluzowe układu pokarmowego również bywają silnie podrażnione przez odchody roztoczy, co może prowadzić do nieżytu żołądka czy dwunastnicy, ale też atopowego zapalenia skóry.

Takie objawy nasilają się najczęściej w nocy, gdy twarzą stykamy się z pościelą, a ciało ma styczność z pełnym roztoczy materacem, w którym może być nawet 10 razy więcej roztoczy niż w kurzu podłogowym (w kocu jest ich nawet 50 razy więcej). W temperaturze pokojowej (22-28 st) czują się najbardziej komfortowo, a ich namnażaniu sprzyja duża wilgotność powietrza rzędu 70-80%.

Komfort alpinisty i morsa

Co ciekawe – na wysokościach powyżej 1000 m roztocza praktycznie nie występują. To zdecydowanie niesprzyjające im środowisko. Jeśli jednak nie planujemy przenieść się w góry musimy dbać na co dzień o to, by w domu było chłodno i sucho.

A coraz częściej niestety ulegamy pokusie nabycia nawilżacza, nawet wielofunkcyjnego, chcąc zapewnić szczególnie małym dzieciom czy sobie latem komfort oddychania i poczucie tzw. lekkiego powietrza w domu. Nie bójmy się wietrzenia pokoi i to kilka razy w ciągu dnia, zwłaszcza zimą, a szczególnie przed snem. A zwykłą kołdrę i poduszki zastąpmy specjalnymi antyalergicznymi i je także wietrzmy jak najczęściej, także zimą podczas mrozu lub na słońcu latem.

Trudniej nam będzie rozprawić się skutecznie z materacem, jeśli jednak da się go wyjąć i wymrozić, przewietrzyć to warto ten zabieg powtarzać co miesiąc,przy okazji odwracając, ale i wymieniając co 3-4 lata. Bowiem suche odkurzanie materaca nie jest efektywne, jedynie roztocza przemieszczą się z niego w inne miejsce naszego mieszkania.

Walka z roztoczami kurzu - kiedy będzie skuteczna?

Specjalistyczne odkurzanie

Warto przemyśleć nabycie odpowiedniego sprzętu, który nie tylko powierzchownie ściągnie kurz, ale poradzi sobie z zabiciem roztoczy nawet ukrytych głębiej – w środku materaca. Jak one działają? W zależności od ilości funkcji w takim odkurzaczu możemy skorzystać z zabójczych dla roztoczy dawek bakteriobójczego promieniowania lampą UVC, uszkadzając ich DNA, dzięki czemu nie będą się namnażać i bardziej nam szkodzić.

Są w stanie usunąć 99.9% szkodliwych bakterii i patogenów, ale warto zwrócić uwagę, czy taki sprzęt czyszczący (nawet ręczny – uniwersalny do domu i samochodu) ma funkcję wibracji wyciągającą roztocza z najgłębszych warstw, choćby materacy czy samochodowych foteli, w których też spędzamy wiele czasu.

Choć te wszystkie konieczne zabiegi wydadzą nam się uciążliwe i czasochłonne warto tę profilaktykę zaimplementować do naszego stałego grafiku tygodnia, a sprzęt dobrać sobie tak, by mieć satysfakcję z użytkowania nowoczesnego agd.

Komentarze (2)

Fix

6 lat temu

Na roztocza bardzo fajnie daje radę ozonowanie – meble, dywany. Serio, sama mam z roztoczami problem, jestem alergikiem, ozonowanie mi pomaga! wysyłam dywaniki do kliniki dywanów z wrocławia, usługa szybka i nie taka droga 😉

Tomasz Wiktyński

8 lat temu

ostatnio bardzo popularne stały się tak zwane ozonatory powietrza – http://zdrowiemojapasja.pl/jonizatory_ozonatory_powietrza dzięki którym oczyszczamy powietrze między innymi z roztoczy. dowiedziałem się o tym urządzeniu w przedszkolu mojego dziecka i postanowiłem kupić takie do domu. co do objawów alergii widać zauważalną poprawę

Komentarze są wyłączone.