testy alergiczne z krwi

Testy alergiczne umożliwiają rozpoznanie, na jaki alergen lub jakie alergeny dana osoba jest uczulona. W alergologii stosowane są różnego rodzaju testy – z krwi, skórne, pokarmowe lub płatkowe. W zależności od wyboru określonego testu osoba chora może się przekonać na co jest uczulona, zaś lekarz ma możliwość dobrania odpowiedniej do określonego pacjenta, metody leczenia.

 

Testy alergiczne

 U większości alergików łatwo zauważyć, iż cierpią oni na różnego rodzaju uczulenie – pojawiają się u nich napady kichania, łzawienie oczu, kaszel, wodnisty katar. Jednakże u części osób cierpiących na alergię może ona nie dawać jednoznacznych objawów – nie rzadko błędnie rozumianych jako przeziębienie lub grypa, wówczas należy wykonać testy alergiczne. Oprócz poniżej opisanych testów alergicznych z krwi u pacjenta można wykonać również testy skórne oraz testy prowokacyjne. Przebieg testu skórnego polega na nałożeniu kropli alergenu na przedramię lub plecy i następnie nakłuciu skóry pacjenta w miejscu nałożenia kropli. W przypadku, gdy po 15-20 minutach w miejscu ukłucia pojawia się zaczerwienie i bąble, istnieje podejrzenie występowania uczulenia na dany alergen. Warto wspomnieć, iż  u dzieci w celu zmniejszenia liczby ukłuć stosuje się „panele tematyczne” – mieszanki traw, sierści, drzew, co potwierdza uczulenie na daną grupę alergenów. Dopiero podczas kolejnej wizyty u alergologa wykonywane są szczegółowe testy. Natomiast testy prowokacyjne przeprowadzane są głównie w trakcie wyboru terapii odczulającej. W ich trakcie do nosa rozpyla się lub przykłada się nasączony alergenem wacik, a następnie dokonuje oceny co najbardziej uczula.

Testy alergiczne z krwi

Testy z  krwi polegają na oznakowaniu przeciwciał IgE dla podstawowych alergenów roztoczowych, pleśniowych, pyłkowych oraz zwierzęcych. Testy te najczęściej przeprowadzane są u dzieci poniżej 3 roku życia oraz u pacjentów, cierpiących na silną alergię, taką że przez cały czas muszą zażywać leki antyhistaminowe. Osoby te muszą je odstawić co najmniej tydzień – dwa tygodnie przed planowanym wykonaniem testów  z krwi. Przeprowadzenie testów alergicznych z krwi jest wskazane również w przypadku nasilonych alergicznie zmian skórnych oraz występowania istotnych różnić między wywiadem, a wynikami testów skórnych u pacjenta.

Co pokazują testy alergiczne z krwi?

Testy z krwi, jak już wcześniej wspomniano, pozwalają na oznaczenie w krwi pacjenta poziomu immunoglobulin typu E (IgE) określanych mianem atopin. Im większa liczba atopin w wyniku badania krwi alergika tym silniejsze uczulenie na dany alergen, a co za tym idzie większa reakcja alergiczna. Należy nadmienić, iż testy te mają podstawowe ograniczenie – ich wyniki pojawiają się tylko wtedy, gdy dana osoba ma alergię IgE zależną na określony alergen, czyli w 50% przypadków alergii. Warto wspomnieć, iż testy te można wykonać właściwie w każdym wieku, są bezpieczne, gdyż do organizmu osoby uczulonej nie wprowadza się alergenu. Testy alergiczne z krwi mogą być wykonywane również przy podejrzeniu silnej reakcji alergicznie (wykonanie testów skórnych w takim przypadku mogłoby być niebezpieczne dla pacjenta). Jednakże należy pamiętać, iż wyniki testów z krwi mogą być fałszywie dodatnie, przy niższej klasie uczuleń. Ponadto obecnie w większości przychodni wykonanie takich testów alergicznych jest odpłatne (cena jest dość wysoka).

Natalia Łukaszewska