atopowe zapalenie skóry twarzy

Skóra twarzy jest wrażliwa i narażona na działanie różnych czynników. Atopowe zapalenie skóry twarzy jest bardzo kłopotliwe, ponieważ zmiany skórne są dość widoczne. Czym jeszcze charakteryzuje się to schorzenie?

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba zapalna skóry, która charakteryzuje się nawrotami. Typowym i jednocześnie bardzo uciążliwym objawem choroby jest świąd skórny. Nasilone zmiany skórne, takie jak wysypka, pokrzywka czy rumień, bardzo często mają podłoże alergiczne. Astma, Alergiczny nieżyt nosa czy alergiczne zapalenie spojówek lub choć wystąpienie alergii w rodzinie, zwiększają ryzyko rozwoju AZS. W rezultacie mamy coraz więcej przypadków chorych na atopowe zapalenie skóry, wśród których nie brakuje dzieci i niemowląt. AZS występuje głównie w krajach europejskich. Choroba może rozwinąć się u maluszków, już w pierwszych 6 miesiącach życia.

Atopowe zapalenie skóry twarzy

Zmiany skórne mogą być rozprzestrzenione na całym ciele chorego. Pierwszą fazą AZS jest faza niemowlęca. W tym okresie stan zapalny skóry dość mocno ujawnia się na szyi, twarzy oraz zgięciach kolan i łokci. Twarz chorego na atopowe zapalenie skóry będzie widocznie zaczerwieniona, co można zaobserwować na policzkach. Pojawić się może wysypka. Skóra twarzy może się łuszczyć i będzie widocznie sucha oraz szorstka w dotyku. Twarz jest dość problematycznym miejscem, ponieważ cera jest znacznie wrażliwsza, niż skóra na nogach czy dłoniach. Na dodatek, zmiany na twarzy są widoczne, a w przypadku dziecka, trudno je zakamuflować.

Sposób na atopowe zapalenie skóry twarzy

skóra twarzyOdpowiednim sposobem, na walkę ze stanem zapalnym skóry twarzy, który pojawia się w trakcie atopowego zapalenie skóry, jest właściwy dobór kosmetyków i form pielęgnacji. Kosmetyki do skóry atopowej powinny zawierać naturalne oleje oraz emolienty, które nawilżają, regenerują i chronią podrażnioną skórę. Przy atopii, bariera ochronna skóry jest zaburzona, dlatego objawy choroby są tak uciążliwe. Dzięki regularnej pielęgnacji, opartej na nawilżeniu, skóra twarzy może odzyskać zdrowy wygląd. Preparaty minimalizują także świąd i wysypkę, co pozwala na nieco bardziej komfortowe życie. Innym rozwiązaniem jest leczenie farmakologiczne, które ustala lekarz. Jednak długotrwałe stosowanie środków sterydowych, stosowanych przy atopowym zapaleniu skóry, nie jest wskazane. Dlatego dermatolodzy i alergolodzy, zalecają specjalistyczną pielęgnację chorej skóry. Atopia występuje także u osób dorosłych, którzy również muszę poświecić swojej skórze więcej uwagi, kładąc nacisk na jej zregenerowanie i właściwe nawilżenie.

Katarzyna Antos