czym jest kangurowanie

Kangurowanie bez wątpienia kojarzy się z kangurami. Ale nie będziemy pisać o zwierzętach, tylko ludziach, a dokładniej o wcześniakach. Czym jest kangurowanie?

Kangurowanie – nieoceniona bliskość

Urodzone dziecko potrzebuje bliskości. Wykazuje bardzo silną potrzebę, dlatego tak ważny jest jego bliski kontakt z matką. Nie bez powodu, dziecko tuż po porodzie, jest przekazywane matce, by poczuło jej skórę i bicie serca. Spaja to więź emocjonalną między matką a dzieckiem. Kangurowanie jest doskonałą formą, która korzystnie wpływa na rozwój dzieci, szczególnie tych przedwcześnie urodzonych.

Kangurowanie, czyli skóra do skóry

Kangurowanie polega na bliskim kontakcie fizycznym – skóra do skóry. Dziecko, ubrane tylko w pieluszkę, jest układane na klatce piersiowej rodzica. Niemowlę znajduje się w pozycji pionowej tak, by jego główka znajdowała się na wysokości serca rodzica, co umożliwia słuchanie jego bicia. Już w latach 80. neurolodzy zaobserwowali korzystny wpływ takiego kontaktu skóry dziecka ze skórą rodzica. Wcześniaki są narażone na działanie szkodliwych bakterii, są bardzo osłabione a ich organizm nie jest jeszcze wykształcony. Badania dotyczące kangurowania wykazały, że taka bliskość może być dla dziecka niezwykle cenna, co przekłada się na zmniejszenie śmiertelności wśród wcześniaków. Wcześniaki są kangurowane zwykle po osiągnięciu stabilizacji układu krążeniowego i oddechowego. Wtedy można praktykować kangurowanie, które jest spotykane na niektórych oddziałach noworodkowych. Specjaliści zza oceanu twierdzą, że proces kangurowania, powinien trwać od pierwszej chwili życia dziecka, aż do zakończenia pierwszego karmienia piersią.

Wiele korzyści dla zdrowia i rozwoju dziecka

dzieckoBliski kontakt dziecka z matką zaspokaja potrzebę bliskości, przynależności i miłości. Kontakt ze skórą przyczynia się do zmniejszenia ryzyka chorób układu oddechowego. Dzięki temu, wcześniak szybciej nabiera masy, co przyspieszy jego pobyt w szpitalu. Ciało matki może stabilizować temperaturę ciała dziecka – właśnie na jej klatce piersiowej, czuje się on bezpiecznie i komfortowo. Ma łatwy dostęp do piersi, co umożliwia prawidłowe karmienie. Pozycja jest wygodna zarówno dla matki jak i dziecka. Ułatwia także zasypianie i uspokojenie maluszka, co działa jak lekarstwo na stres, który przyniósł poród oraz jego ewentualne komplikacje. Kangurowanie jest wsparcie dla rozwoju psychosomatycznego dziecka, ogólnie poprawia jego zdrowie i daje wcześniakom szansę na dogonienie rówieśników. Taki kontakt z dzieckiem jest bezcenny, więc każdemu rodzicowi sprawi wiele radości. Badacze potwierdzają cenne korzyści, płynące z kangurowania. Szczególnie młodzi rodzice powinni zainteresować się tematem, który z pewnością pomoże im w stawianiu pierwszych kroków rodzicielstwa i opieki nad nowo narodzonym dzieckiem.

Katarzyna Antos