Rola mężczyzn we współczesnym świecie
Drew Hays z Unsplash

Współczesny świat niesie ze sobą liczne wyzwania. Musimy walczyć z globalnym ociepleniem, biedą, katastrofami naturalnymi, pandemią itp. Do tego dochodzą zmiany ról społecznych. Emancypacja kobiet przyczyniła się do zrównania praw kobiet i mężczyzn. Dziś każdy pragnie pracować zawodowo i rozwijać swoje pasje. Panie nie potrzebują już męża. Jeśli wchodzą w związek to w pełni świadomie i dlatego, że dana relacja jawi się im jako bardziej korzystna od życia singielki. W związku z tym zmianie uległa też rola mężczyzn we współczesnym świecie. W jakim kierunku obecnie zmierzamy?

Spis treści:

  1. Dlaczego współczesna singielka nie decyduje się na byle jaki związek?
  2. Czego oczekują kobiety od mężczyzn?
  3. Oczekiwania kobiet wobec mężczyzn. Bliskość emocjonalna
  4. Rola mężczyzn we współczesnym świecie. Dobry ojciec
  5. Współczesne relacje mężczyzn z matkami

Dlaczego współczesna singielka nie decyduje się na byle jaki związek?

Dziś singielka świetnie funkcjonuje, zyskała bowiem niezależność finansową. Pracuje i zarabia na tyle dobrze, że nie musi dzielić budżetu z mężczyzną. Życie w pojedynkę ma wiele zalet. Można decydować o sobie, wybrać dowolne miejsce na urlop, spędzić weekend tak, jak nam to odpowiada.  Singielki rezygnują ze swojego wygodnego życia tylko wtedy, gdy widzą, że warto dokonać zmiany. Mężczyzna musi spełniać ich oczekiwania, a te są coraz wyższe.

Czego oczekują kobiety od mężczyzn?

Oczywiście, trudno udzielić jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Każda z nas posiada bowiem inne oczekiwania. Dość znacznie różnimy się w tym względzie. Można jednak wskazać jedno wspólne oczekiwanie, którym jest partnerstwo. Chcemy równouprawnienia także w życiu prywatnym. Czasy, kiedy kobieta po przyjściu do domu gotuje dwudaniowy obiad, sprząta ze stołu i prasuje mężowi koszule, na szczęście już dawno odeszły do lamusa. Panie chcą dziś, aby mężczyzna angażował się w obowiązki domowe oraz w opiekę nad dzieckiem. O równouprawnienie w życiu prywatnym czasem jest trudno, ponieważ dość znacznie różnimy się osobowością i zdolnościami. Np. jedna strona nie cierpi hałaśliwych galerii handlowych, drugą brzydzą brudne naczynia. Warto wypracować kompromis opierający się na komplementarności. Nie musimy być tacy sami i wykazywać tych samych zdolności. Ważne, abyśmy się nawzajem uzupełniali. Ona może zrobić zakupy, pranie i wyprasować ubrania, a on ugotować obiad i posprzątać mieszkanie.

Oczekiwania kobiet wobec mężczyzn. Bliskość emocjonalna

Rola mężczyzn we współczesnym świecie zmienia się dość dynamicznie. Jeszcze niedawno panie chciały, aby facet zarabiał więcej od nich i zapewniał im bezpieczeństwo finansowe. Dziś same uzyskują świetne wynagrodzenie. W związku z tym zmieniły się oczekiwania kobiet wobec mężczyzn. Dziś na pierwszy plan zdaje się wysuwać bliskość emocjonalna. Chcemy, aby nasz partner był dobrym rozmówcą i słuchaczem, wspierał nas w trudnych chwilach oraz dzielił się z nami swoimi sprawami na podobnych zasadach. Pragniemy mieć z nim wspólne pasje. Bliskość emocjonalna to wartość nadrzędna w wielu związkach. Trzeba sobie jednak uświadomić, że on może nas wysłuchać, ale nie zawsze potrafi zareagować tak samo jak nasza przyjaciółka. Nie oznacza to jednak, że nas nie kocha i nas ignoruje.

Rola mężczyzn we współczesnym świecie. Dobry ojciec

Choć wielu mężczyzn nie ma dobrej relacji z ojcem, ten był nieobecny w ich życiu fizycznie lub emocjonalnie, to sami starają się być świetnym tatą dla swoich dzieci. Brakuje im jednak wzorca, z którego mogliby czerpać. W związku z tym starają się naśladować macierzyństwo i robić z dziećmi to samo, co ich partnerki. Nie jest to zły wybór, trzeba sobie jednak uświadomić kilka kwestii. Po pierwsze, nie powinniśmy słuchać innych, którzy podważają nasze kompetencje i podkreślają, że matka wie lepiej. Po drugie, nie należy rywalizować z partnerką o bycie lepszym rodzicem.  Często mężczyzna zapewnia dziecku większe atrakcje albo daje mu więcej swobody, w tym pozwala na zakazane aktywności, ponieważ chce w ten sposób stać się numerem jeden w jego życiu. W XXI wieku nie brakuje też ojców samotnie wychowujących dzieci. Ci muszą dostosować do nich swój plan dnia. Zadbać o wszystkie istotne potrzeby i opanować sztukę wielozadaniowości.  Samotny ojciec często docenia pomoc innych, w tym nawet byłej teściowej, jeśli ta okazuje mu życzliwość i wspiera w kryzysowych sytuacjach.

Współczesne relacje mężczyzn z matkami

Nadopiekuńczość matek skutkuje tym, iż powstaje synek mamusi. Taki mężczyzna pozostaje uwikłany w relację ze swoją rodzicielką. Czasem wręcz pełni rolę jej partnera bis. Dzieje się tak, gdy rodzice się rozwiedli, a syn czuje się odpowiedzialny za nastroje swojej matki. Stara się jej wynagrodzić krzywdy, jakie wyrządził jej ojciec. Jednak w pewnym wieku odcięcie pępowiny jest konieczne. Inaczej mężczyzna nie wejdzie w bliską relację z kobietą. Ta szybko zrazi się tym, że on oczekuje pełnej obsługi lub we wszystkim zasięga rady matki.  Współczesne relacje mężczyzn z matkami nie są łatwe, ponieważ nierzadko opierają się na zależności ekonomicznej. On mieszka ze swoją rodzicielką, ponieważ nie stać go na wynajem czy zakup własnego mieszkania. Ewentualnie we wszystkim słucha się matki, ponieważ ta kupiła mu mieszkanie i czuje wobec niej źle pojęty dług wdzięczności. Synek mamusi nierzadko stosuje autosabotaż. Niby chciałby coś zmienić w swoim życiu, wejść w związek z kobietą, ale stwierdza, że koniec końców z mamusią mu wygodniej. W związku z tym, iż sam nie ma własnej rodziny, często musi się nią zajmować i zapewniać jej rozrywki.