Przemoc emocjonalna w związku
Zdjęcie autorstwa Keira Burton z Pexels

Przemoc emocjonalna w związku nie jest wcale tak rzadko spotykanym zjawiskiem. Szacuje się, że dotyka 80% par. Stanowi reakcję na strach przed odrzuceniem i byciem niechcianym. Często jednak rujnuje związek i wpływa destrukcyjnie na dziecko.

Dlaczego nie należy bagatelizować przemocy emocjonalnej?

Przemoc emocjonalna w związku to problem, którego nie należy bagatelizować. Dziś partner mówi nam przykre słowa, na których cierpi nasza samoocena i poczucie godności. Za tydzień lekko nas popchnie, a za miesiąc uderzy w twarz. Im bardziej będziemy sobie pozwalać na złe traktowanie, tym większą przewagę zyska druga osoba, która znęca się nad nami.  Gdy poczuje się wystarczająco pewnie, przemoc będzie eskalować i może to się odbywać w dość zaskakującym dla nas kierunku.

Odpowiedzialność za związek spoczywa po obu stronach

Choć każdy, kto wchodzi w związek, liczy, że przyniesie on szczęście i bliskość, to aż 80% par stosuje przemoc emocjonalną. Nie każdy posiada solidne podwaliny do tworzenia dobrej i zdrowej relacji. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, iż występuje współzależność i odpowiedzialność za jakość związku. To nie tylko kwestia naszego partnera, my także musimy się postarać, aby relacja rozwijała się w dobrym kierunku. Nie można tego oczekiwać tylko od jednej strony.

Kiedy dochodzi do eskalacji przemocy emocjonalnej?

Zazwyczaj obserwuje się eskalację przemocy emocjonalnej w związku wówczas, gdy jeden z partnerów zaczyna odczuwać brak jakiegoś istotnego czynnika.  Np. mężczyzna stwierdza, że brakuje mu zainteresowania ze strony partnerki, chciałby więcej czułości z jej strony. Jednak zamiast jej to zakomunikować wprost, irytuje się, że nie otrzymuje tego, czego pragnie i mści się na niej, sięgając po przemoc emocjonalną.

Przemoc w związku skłania do rozstania

Niestety, taka postawa nie rozwiązuje problemu. Ofiara przemocy stwierdza, że jej partner nie zaspokaja jej oczekiwań. Nie tak powinien wyglądać zdrowy związek. Zamiast fascynacji partnerem, zaczyna odczuwać wobec niego niechęć i złość.  Nie chce być więcej niesprawiedliwie traktowana. Pewnego dnia może stwierdzić, że odchodzi, bo stać ją na więcej.

Negatywny wpływ przemocy w związku na dziecko

Dzieci w rodzinach, gdzie panuje przemoc emocjonalna w związku, odczuwają lęk i niepokój, brakuje im poczucia bezpieczeństwa. W rezultacie w przyszłości mogą sprawiać trudności wychowawcze, wdawać się w bójki, zadawać z przedstawicielami światka przestępczego lub wpaść w nałogi, w tym narkotyki.

Stawianie dziecka w roli sędziego

Niestety, wiele par nie tylko nie radzi sobie w roli partnera, ale też rodzica. Niektórzy zapraszają swoje dzieci, aby w sporze z partnerem opowiedziały się po ich stronie. Dziecka nigdy nie należy zmuszać do tego, aby poparł jednego z rodziców. To nie fair wobec niego. Ono nie jest na to gotowe. Jeśli chcesz dowiedzieć się, które z was ma rację, zgłoś się na terapię par. Tam doświadczony psycholog przyjrzy się waszemu problemowi i zachęci was do szczerej rozmowy.

Pozabezpieczny styl przywiązania a przemoc

Przemoc emocjonalna zazwyczaj stanowi reakcję na zagrożenie więzi z partnerem. Jeśli boimy się, że partnerka odejdzie do kolegi ze studiów, będziemy robić jej awantury o spotkania ze znajomymi ze studiów. Gdy problem stanowi jej pasja, będziemy się irytować o to, że poświęca nam zbyt mało czasu.  Osoby, które mają bezpieczny styl przywiązania, potrafią na spokojnie porozmawiać o problemie. Niestety, 40% społeczeństwa nie posiada bezpiecznego stylu przywiązania, a w dorosłym życiu kierujemy się matrycą z dzieciństwa.

Jak przerwać spiralę przemocy w związku

Wiele osób wychodzi z założenia, że nie zasługuje na miłość. Rodzice okazywali takim dzieciom zainteresowanie wówczas, gdy te spełniały ich oczekiwania. Zdarza się też, że niektórzy tak bardzo boją się bliskości, iż wycofują się i unikają kontaktu, czasem szukają potwierdzenia własnej wartości w ramionach kochanki, dopuszczając się zdrady.  Tymczasem wielu problemów można by uniknąć, stawiając na szczerość. Najpierw ze sobą samym, trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, co tak naprawdę kryje się za moją emocjonalną reakcją. Czego dotyczy mój lęk? Gdy poznasz odpowiedź na to pytanie, możesz ją na spokojnie przekazać partnerowi, przerywając tym samym spiralę przemocy emocjonalnej.