ABC alergii LECZENIE ALERGII

Recepta online a leki na alergie

Recepta online a leki na alergie

Pexels

Alergia jest to nieprawidłowa odpowiedź organizmu na substancje (tzw. alergeny), powodująca powstanie reakcji immunologicznej, w której powstają przeciwciała, które po połączeniu z antygenem powodują powstanie mediatorów stanu zapalnego. 

Jest to nieprawidłowa reakcja organizmu, która powstaje po kontakcie z alergenem.

Szacuje się, że na całym świecie z powodu alergii może cierpieć ok. 20-30% ludności, a liczba chorych może się podwajać co dziesięć lat. Jest to głównie związane ze zmianami środowiskowymi.

Pierwsze przypadki alergii zostały opisane w 1906 roku przez wiedeńskiego pediatrę.

Alergia może prezentować przejściowe oraz łagodne objawy, lecz także doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, który jest stanem zagrożenia zdrowia oraz życia. 

Recepta online – szybki sposób na leki przeciwalergiczne

Można wyróżnić leki przeciwalergiczne stosowane miejscowo (np. aerozol, maść) lub w formie tabletek doustnych. Osoby, które zmagają się z objawami alergii doskonale wiedzą, że muszą przewlekle stosować leki, które zostały dobrane przez lekarza alergologa lub rodzinnego.

Jeszcze dwa lata temu, otrzymanie recepty wiązało się z pójściem na wizytę stacjonarną, obecnie wielu alergików korzystkach z dobrodziejstw przychodni online w której można w sposób szybki uzyskać e-receptę na wybrane leki.

Jest to świetne rozwiązane zwłaszcza dla osób, które mają problem z dostępnością do lekarza lub nie mają wystarczająco dużo czasu, aby udać się na wizytę stacjonarną.

W placówkach online oprócz leków przeciwalergicznych można również otrzymać receptę online na tabletki antykoncepcyjne. Dla kobiet, które są w kryzysowej sytuacji jest przeznaczona usługa: tabletki dzień po recepta, która umożliwia w kilkanaście minut otrzymanie e-recepty na tabletki w ramach antykoncepcji awaryjnej. Tabletkę ,,dzień po” należy przyjąć w najbliższym możliwym terminie od momentu stosunku bez zabezpieczenia.

Recepta online – legalnie?

W ramach e-konsultacji lekarskiej, pacjent może otrzymać e-receptę. Jest to możliwe dzięki wprowadzeniu systemu e-recept. Recepta online to uzyskanie elektronicznej recepty podczas korzystania z usług wirtualnych przychodni. Często są to placówki medyczne, które świadczą kompleksowe usługi telekonsultacji lekarskich.

E-recepta uzyskana drogą elektroniczną jest legalnym dokumentem, ponieważ recepta jest wystawiona przez lekarza posiadającego aktywne prawo wykonywania zawodu oraz z uprawnieniami do wystawiania recept.

Wątpliwości może wzbudzać kwestia podania wszystkich danych osobowych (w tym numer PESEL), lecz to są niezbędne dane, aby lekarz mógł wystawić receptę. Na każdej stronie internetowej przychodni online musi być regulamin świadczenia usług oraz polityka prywatności, w której znajduje się informacja dotycząca administratora danych osobowych oraz zakres przetwarzania danych.

Warto zaznajomić się z wymienionymi dokumentami, ponieważ w regulaminie jest opisany dokładny przebieg procesu zamówienia.

E-recepta w kilka minut

Pandemia koronawirusa rozpowszechniła usługi telemedyczne, które dla wielu pacjentów okazały się bardzo przydatną formą usług medycznych. Placówki medyczne oferują uzyskanie e-recepty nawet w kilkanaście minut od momentu dokonania płatności. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu indywidualnie stworzonej infrastruktury oraz systemu e-recept, który został wdrożony przez Ministerstwo Zdrowia.

Zazwyczaj pacjent musi wypełnić formularz medyczny – dokładnie opisując stan zdrowia oraz historię choroby, podać niezbędne dane oraz dokonać płatności online. Już po kilku minutach może otrzymać informacje od lekarza.

Należy pamiętać o tym, że w Polsce handel receptami jest nielegalny, ponieważ w wielu przychodniach online jest informacja o możliwości uzyskania e-recepty. Oczywiście jest to skrótowa informacja, ponieważ jest to e-konsultacja na podstawie formularza medycznego z możliwością otrzymania recepty.

Lekarz każdorazowo analizuje formularz medyczny i ma prawo również do zadania dodatkowych pytań, jeżeli opis dolegliwości będzie budził wątpliwości.

Kto najczęściej korzysta z e-recept online?

Z usług telekonsultacji chętnie korzystają osoby, które stosują leki w ramach leczenia chorób przewlekłych oraz kobiety stosujące antykoncepcje hormonalną. Uzyskanie e-recepty na tabletki antykoncepcyjne drogą telemedycyny jest szybszą oraz tańsza formą kontaktu z lekarzem.

Receptę online na tabletki antykoncepcyjne można otrzymać m.in. w placówce MEDSPAN: https://medspan.pl/sklep/antykoncepcja/

Często właśnie alergicy korzystają z usług przychodni online, ponieważ zaledwie w kilkanaście minut mogą otrzymać receptę na odpowiednie leki. Jest to duża oszczędność czasu oraz pieniędzy. Natomiast należy również pamiętać o profilaktycznych wizytach kontrolnych, ponieważ istnieje wiele zalet telemedycyny, lecz główną wadą jest brak możliwości przeprowadzenia osobistego badania.

Usługi e-konsultacji są bardzo popularne, lecz jest to dopiero początek telemedycyny w Polsce. Firmy z branży medycznej pracują nad różnymi rozwiązaniami, które mają na celu poprawienie komfortu życia pacjenta oraz możliwość dokładniejsze diagnostyki telemedycznej.