Rodzaje testów alergicznych

Zanim jednak alergolog przystąpi do testu, przeprowadzi z Tobą wywiad. Pozwoli mu to wstępnie ustalić zakres badania i sposób jego wykonania. Istnieje kilka rodzajów testów alergicznych.

Testy skórne

Są to najczęściej wykonywane testy i wykonuje się je nawet wtedy, gdy podejrzewa się alergię wziewną czy pokarmową, gdzie kontakt ze skórą jest ograniczony. Lekarz aplikuje kilka rodzajów alergenu bezpośrednio na skórę (zazwyczaj przedramienia lub pleców). Po określonym czasie sprawdza jaki alergen wywołał jaką reakcję – bada, czy pojawiły się bąble, jakiej są wielkości.

Testy skórne można przeprowadzić na dwa sposoby:

Test punktowy

Alergolog w określone miejsca na wewnętrznej stronie przedramienia wypuszcza kroplę substancji alergizującej, a następnie nakłuwa w tym miejscu skórę. Po około 20 minutach następuje odczyt reakcji alergicznej. Ilość zaleconych testów zależy od wywiadu przeprowadzonego przez lekarza.

Rodzaje testów alergicznych

Co badamy metodą punktową?

  • testy na pleśnie – badanie reakcji na grzyby pleśniowe i drożdże.
  • testy pokarmowe badanie reakcji na owoce krajowe i cytrusy, warzywa, mąki, nabiał, mięso, ryby.
  • testy na roztocza – badanie reakcji na roztocza oraz insekty (karaluchy) czy gryzonie popularne w domowych hodowlach

Test płatkowy

Testy płatkowe wykonuje się, gdy podejrzewana jest alergia kontaktowa. W tym przypadku alergeny nanoszone są na bibułki, a następnie przyklejane plastrem do pleców. Aby test wyszedł prawidłowo, nie należy zdejmować plastra przez dwie doby, nie wolno też go moczyć (odpada więc kąpiel czy prysznic). Po ustalonym czasie lekarz bada wystąpienie reakcji alergicznej. Reakcją może być rumień lub wyprysk.

Co badamy metodą płatkową?

  • testy podstawowe I – badanie reakcji m.in. na siarczan niklawy
  • testy podstawowe II – badanie reakcji na chlorek kobaltawy, kwas salicylowy, lanolinę i inne.
  • testy na kosmetyki – badanie między innymi reakcji na kit pszczeli, rumianek, mentol itp.
  • testy na żywice i rodzaje drewna
  • testy pokarmowe