Rodzaje testów alergicznych

Testy śródskórne

Wykonuje się je wtedy, gdy wyniki testów skórnych nie dały jednoznacznych rezutatów. Lekarz za pomocą strzykawki i igły wprowadza niewielką dawkę antygenów pod skórę (w stężeniu kilkanaście razy niższym, niż w testach skórnych).

Aby najlepiej ułatwić pracę alergologowi, należy pamiętać o odstawieniu leków na alergię przynajmniej 10 dni przed datą badania! W ten sposób mamy dużo większą pewność, że badanie skórne przebiegnie prawidłowo.

Testy prowokacyjne

Najbardziej ryzykowne z testów. Polegają na bezpośrednim podaniu alergenu w postaci wziewnej lub pokarmowej. Lekarz może nam dmuchnąć do nosa lub podać do wypicia roztwór alergenów. Wykonuje się je niezmiernie rzadko, gdyż stanowią ogromne ryzyko ostrej reakcji alergicznej, któa może doprowadzić nawet do śmierci.

Niestety, jest to najczęściej przeprowadzany test domowy: chętnie sprawdzamy sami na sobie, co mogło nam zaszkodzić. Jeśli podejrzewamy u siebie alergię, to zamiast celowo sięgać po produkty, o których myślimy, że nam szkodzą, lepiej udać się do lekarza, który to zrobi w sposób profesjonalny i bezpieczny.

Joanna Pastuszka-Roczek