ABC alergii TYPOWE OBJAWY ALERGII

Podrażnienie czy alergia

Podrażnienie czy alergia

Częstą reakcją po zastosowaniu kosmetyku są zmiany skórne w miejscu jego zastosowania. Występują bezpośrednio po jego aplikacji i nie mają tendencji do rozsiewania się. Ich natężenie jest uzależnione od stężenia substancji drażniącej. Ustępują w krótkim czasie i jeśli odstawimy feralny kosmetyk nie powrócą.

Główne objawy to zaczerwienienie i złuszczanie skóry, choć zdarzają się także zmiany trądzikowe – spowodowane wpływem kosmetyku na rogowacenie skóry w obrębie mieszków włosowych.
Pokrzywka kontaktowa charakteryzuje się zaczerwienieniem i pojawiającymi się w krótkim czasie po aplikacji kosmetyku (15-60 min.) bąblami. Winne temu mogą być m.in. kwas benzoesowy lub cynamonowy.
Zdarzają się także bardzo subiektywne reakcje na kosmetyk – świąd lub tylko uczucie dyskomfortu, które nie dają wyraźnych objawów.

Podrażnienie czy alergiaAlergia na kosmetyk, a właściwie na jego składnik, to reakcja skórna, charakteryzująca się tendencją do rozsiewania, a jej natężenie nie jest zależne od stężenia alergenu. Może to być zaledwie śladowa ilość.
Jednym z objawów jest pokrzywka kontaktowa na tle alergicznym. Daje objawy takie, jak pokrzywka niealergiczna. Nie ustępuje jednak tak szybko i towarzyszą jej dodatkowo inne objawy: zapalenie spojówek, zapalenie błony śluzowej nosa lub astma.

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry to przewlekły zapalny stan skóry, który charakteryzuje się:

  • rumieniem o wyraźnych krawędziach,
  • obrzękiem z tendencją do tworzenia się pęcherzy,
  • łuszczeniem się naskórka,
  • dominującym świądem.

Kontaktowemu zapaleniu skóry winne są głównie konserwanty, parabeny, formaldehyd i jego uwalniacze.

Jeszcze jeden efekt stosowania kosmetyków

Zespół nietolerancji kosmetyków – początkowym objawem jest uczucie pieczenia skóry, przede wszystkim twarzy i dyskomfort po użyciu kosmetyku. Nasilona forma takiej reakcji to całkowita nietolerancja na kosmetyki. Jeśli masz suchą skórę lub skórę atopową jesteś w większym stopniu narażony na tego rodzaju reakcje. Nietolerancji na kosmetyki towarzyszą często zmiany podobne do trądziku różowatego z łuszczeniem i świądem lub łojotokowego zapalenia skóry.

Podrażnienie czy alergiaBrzmi to groźnie, jednak nie wpadajmy w panikę przy pierwszym zaczerwienieniu. Odstawmy podejrzany kosmetyk, obserwujmy reakcje skóry na inne. Nie przesadzajmy z ilością, nie używajmy tego, czego nie potrzebujemy. W razie potrzeby wykonajmy podstawowe testy. Być może okaże się, że wcale nie jesteśmy uczuleni.