Podrażnienie czy alergia

Częstą reakcją po zastosowaniu kosmetyku są zmiany skórne w miejscu jego zastosowania. Występują bezpośrednio po jego aplikacji i nie mają tendencji do rozsiewania się. Ich natężenie jest uzależnione od stężenia substancji drażniącej. Ustępują w krótkim czasie i jeśli odstawimy feralny kosmetyk nie powrócą.

Główne objawy to zaczerwienienie i złuszczanie skóry, choć zdarzają się także zmiany trądzikowe – spowodowane wpływem kosmetyku na rogowacenie skóry w obrębie mieszków włosowych.
Pokrzywka kontaktowa charakteryzuje się zaczerwienieniem i pojawiającymi się w krótkim czasie po aplikacji kosmetyku (15-60 min.) bąblami. Winne temu mogą być m.in. kwas benzoesowy lub cynamonowy.
Zdarzają się także bardzo subiektywne reakcje na kosmetyk – świąd lub tylko uczucie dyskomfortu, które nie dają wyraźnych objawów.

Podrażnienie czy alergiaAlergia na kosmetyk, a właściwie na jego składnik, to reakcja skórna, charakteryzująca się tendencją do rozsiewania, a jej natężenie nie jest zależne od stężenia alergenu. Może to być zaledwie śladowa ilość.
Jednym z objawów jest pokrzywka kontaktowa na tle alergicznym. Daje objawy takie, jak pokrzywka niealergiczna. Nie ustępuje jednak tak szybko i towarzyszą jej dodatkowo inne objawy: zapalenie spojówek, zapalenie błony śluzowej nosa lub astma.