MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Czym jest pokrzywka alergiczna?


Czym jest pokrzywka alergiczna?

Pokrzywka charakteryzuje się występowaniem przemijającego obrzęku różnych części skóry. Bąblom pokrzywkowym zazwyczaj towarzyszy świąd.

Centralna część bąbli nad skórą ma kolor porcelanowy, a w ich otoczeniu występuje rumień. Obrzęk głębszych warstw skóry, tzw. obrzęk naczynioruchowy, najczęściej lokalizuje się w jamie ustnej, na powiekach, w okolicach narządów płciowych, może jednak występować w innych okolicach.

Rodzaje pokrzywek

Pokrzywka dzieli się na:

Ads code goes here
  • fizykalną (z ucisku, z zimna, słoneczna, wodna)
  • zwykłą (nawracająca i epizodyczna)
  • naczyniową (zapalenie naczyń)
  • obrzęk naczynio-ruchowy
  • pokrzywkę kontaktową

Przyjmuje się, że 20% populacji ma dolegliwości związane z pokrzywką, która może pojawić się w każdym wieku, najczęściej dotyczy jednak ludzi młodych.

Objawy

Czym jest pokrzywka alergiczna?Zazwyczaj są to bąble rumieniowe, ze świądem o różnym nasileniu – od bardzo łagodnego do niezwykle silnego – uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie pacjentów w ciągu dnia i zaburza sen.

Zmiany cechują się różnorodnością, jednakże zazwyczaj w ciągu godzin, a niekiedy minut przybierają porcelanowy kolor i zanikają. U niektórych pacjentów z pokrzywką naczyniową zmiany mają tendencję do utrzymywania się powyżej 24 godzin. Wszyscy pacjenci z pokrzywką wymagają opieki dermatologa.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij