ABC alergii TYPOWE OBJAWY ALERGII
Czym jest pokrzywka alergiczna?

Centralna część bąbli nad skórą ma kolor porcelanowy, a w ich otoczeniu występuje rumień. Obrzęk głębszych warstw skóry, tzw. obrzęk naczynioruchowy, najczęściej lokalizuje się w jamie ustnej, na powiekach, w okolicach narządów płciowych, może jednak występować w innych okolicach.
Rodzaje pokrzywek
Pokrzywka dzieli się na:
- fizykalną (z ucisku, z zimna, słoneczna, wodna)
- zwykłą (nawracająca i epizodyczna)
- naczyniową (zapalenie naczyń)
- obrzęk naczynio-ruchowy
- pokrzywkę kontaktową
Przyjmuje się, że 20% populacji ma dolegliwości związane z pokrzywką, która może pojawić się w każdym wieku, najczęściej dotyczy jednak ludzi młodych.
Objawy
Zazwyczaj są to bąble rumieniowe, ze świądem o różnym nasileniu – od bardzo łagodnego do niezwykle silnego – uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie pacjentów w ciągu dnia i zaburza sen.
Zmiany cechują się różnorodnością, jednakże zazwyczaj w ciągu godzin, a niekiedy minut przybierają porcelanowy kolor i zanikają. U niektórych pacjentów z pokrzywką naczyniową zmiany mają tendencję do utrzymywania się powyżej 24 godzin. Wszyscy pacjenci z pokrzywką wymagają opieki dermatologa.
Czy da się skutecznie przeciwdziałać?
W leczeniu pokrzywki najważniejszym elementem jest unikanie ekspozycji na wywołujący ją czynnik, bodziec lub antygen, ale nie jest to łatwe.
W przypadku pokrzywki kontaktowej lub reakcji anafilaktycznej unikanie czynnika wywołującego stanowi rozwiązanie problemu. U pacjentów z przewlekłą pokrzywką zwykłą, nie reagujących na leczenie antyhistaminowe powodem może być nietolerancja pokarmowa i reakcja na leki.
W tych przypadkach zadowalający efekt można osiągnąć unikając barwników azowych, benzoesanów i innych spożywczych środków konserwujących, takich jak kwas jarzębinowy.
Pokrzywka alergiczna – to najczęściej występująca postać pokrzywki, spowodowana dużą, trudną do oceny liczbą alergenów. Pojawia się zwykle w dzieciństwie, najwięcej przypadków obserwuje się między 20 a 40 rokiem życia, częściej u kobiet niż u mężczyzn.
Jako choroba charakteryzująca się nadprodukcją IgE. Wywołują ją najczęściej alergeny pokarmowe, następnie wziewne, kontaktowe, leki oraz jady owadów.
(AC)
Źródło – Alergia; Stephen T.Holgate, Martin K.Church, Lawrence M.Lichtenstein, Wyd. Czelej
« Dhal po indyjsku (zupa) – bezglutenowe, bez jaj, bez mleka, bez orzechów
kwakwa
6 lat temu
przy swierzbie wystepują przeczosy, to są takie pręgi od wyżłobień roztocza, bleee..;) dobrze, że już mam to za sobą…:) masz cos takiego?
beksa
6 lat temu
ja chyba mam coś podobnego, ale obawiam się ze moze to byc tez swierzb.. jak to rozroznic?? swedzenie jest nie do wytryzmania