ABC alergii TYPOWE OBJAWY ALERGII

Czym jest pokrzywka alergiczna?

Czym jest pokrzywka alergiczna?

Centralna część bąbli nad skórą ma kolor porcelanowy, a w ich otoczeniu występuje rumień. Obrzęk głębszych warstw skóry, tzw. obrzęk naczynioruchowy, najczęściej lokalizuje się w jamie ustnej, na powiekach, w okolicach narządów płciowych, może jednak występować w innych okolicach.

Rodzaje pokrzywek

Pokrzywka dzieli się na:

  • fizykalną (z ucisku, z zimna, słoneczna, wodna)
  • zwykłą (nawracająca i epizodyczna)
  • naczyniową (zapalenie naczyń)
  • obrzęk naczynio-ruchowy
  • pokrzywkę kontaktową

Przyjmuje się, że 20% populacji ma dolegliwości związane z pokrzywką, która może pojawić się w każdym wieku, najczęściej dotyczy jednak ludzi młodych.

Objawy

Czym jest pokrzywka alergiczna?Zazwyczaj są to bąble rumieniowe, ze świądem o różnym nasileniu – od bardzo łagodnego do niezwykle silnego – uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie pacjentów w ciągu dnia i zaburza sen.

Zmiany cechują się różnorodnością, jednakże zazwyczaj w ciągu godzin, a niekiedy minut przybierają porcelanowy kolor i zanikają. U niektórych pacjentów z pokrzywką naczyniową zmiany mają tendencję do utrzymywania się powyżej 24 godzin. Wszyscy pacjenci z pokrzywką wymagają opieki dermatologa.

Czy da się skutecznie przeciwdziałać?

W leczeniu pokrzywki najważniejszym elementem jest unikanie ekspozycji na wywołujący ją czynnik, bodziec lub antygen, ale nie jest to łatwe.

W przypadku pokrzywki kontaktowej lub reakcji anafilaktycznej unikanie czynnika wywołującego stanowi rozwiązanie problemu. U pacjentów z przewlekłą pokrzywką zwykłą, nie reagujących na leczenie antyhistaminowe powodem może być nietolerancja pokarmowa i reakcja na leki.

W tych przypadkach zadowalający efekt można osiągnąć unikając barwników azowych, benzoesanów i innych spożywczych środków konserwujących, takich jak kwas jarzębinowy.

Czym jest pokrzywka alergiczna?Pokrzywka alergiczna – to najczęściej występująca postać pokrzywki, spowodowana dużą, trudną do oceny liczbą alergenów. Pojawia się zwykle w dzieciństwie, najwięcej przypadków obserwuje się między 20 a 40 rokiem życia, częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Jako choroba charakteryzująca się nadprodukcją IgE. Wywołują ją najczęściej alergeny pokarmowe, następnie wziewne, kontaktowe, leki oraz jady owadów.
(AC)

Źródło – Alergia; Stephen T.Holgate, Martin K.Church, Lawrence M.Lichtenstein, Wyd. Czelej

Komentarze (2)

kwakwa

6 lat temu

przy swierzbie wystepują przeczosy, to są takie pręgi od wyżłobień roztocza, bleee..;) dobrze, że już mam to za sobą…:) masz cos takiego?

beksa

6 lat temu

ja chyba mam coś podobnego, ale obawiam się ze moze to byc tez swierzb.. jak to rozroznic?? swedzenie jest nie do wytryzmania

Komentarze są wyłączone.