mleko na tapecie

Dawniej świeże mleko dostarczane było w szklanych butelkach tuż pod drzwi mieszkań. Dziś wystarczy wybrać się do najbliższego sklepu, gdzie znajdziemy różne rodzaje mleka. Które z nich jest najbardziej wartościowe i zdrowe? Po jakie mleko powinien sięgać alergik?

Mleko nie tylko krowie

Mleko od zawsze było wartościowym produktem. W końcu jest źródłem białka, które stanowi budulec kości. Dostarcza organizmowi witamin i minerałów, które wspomagają jego zdrowy rozwój. Pokarm ten jest podstawowym posiłkiem dziecka. Matka karmi swoje dziecko mlekiem naturalnym lub pokarmem zastępczym. Tłuszcz mleczny to doskonałe źródło cennych substancji, takich jak witamina D czy karotenoidy, czyli naturalne przeciwutleniacze. Mleko krowie to najbardziej znany rodzaj tego białego napoju. Na rynku dostępne są także inne, które nie zawsze mają wiele wspólnego z wartościowym napojem.

Jakie mleko wybrać?

Po przekroczeniu działu z nabiałem, statystyczny klient może doznać konsternacji. Ilość produktów imponuje i jednocześnie utrudnia, zamiast ułatwiać wybór. Produkty być może wyglądają podobnie, ale różnią się pod wieloma względami. Najbardziej wartościowe mleko to czysty napój, który nie został poddany żadnym obróbkom czy procesom. Surowe mleko, wydojone od krowy dostępne jest na gospodarstwie wiejskim czy w mlekomacie. W wielu polskich miastach można skorzystać z mlekomatów ze świeżym i zdrowym mlekiem. Na sklepowych półkach mleko oznaczane jest jako UHT, czyli sterylizowane, które zawiera witaminy i cenne substancje, ale ma dłuższy okres przydatności do spożycia, niż to świeże. Jeśli mamy wybór, właśnie po produkt z takim oznaczeniem powinniśmy sięgać.

Oprócz standardowych produktów, w sklepach dostępne są także wyroby mlekopodobne, które ze zdrowiem mają niewiele wspólnego. Dlatego najlepiej sprawdzać etykiety i dokładnie czytać opisy. Wtedy zamiast tłuszczu mlecznego, producenci dają nam oleje roślinne. Mleko przestaje być wtedy naturalnym i w pełni zdrowym produktem. Nie dajmy się więc nabić w butelkę, nawet jeśli do złudzenia przypomina opakowanie ulubionego mleka.

Innym produktem sklepowym jest mleko pasteryzowane, które ma krótki termin wartości, ale za to odżywcze białka. Z takiego mleka, z powodzeniem przygotujemy ser czy zsiadłe mleko, idealne do młodych ziemniaków z koperkiem. Pamiętajmy jednak, że takie mleko będzie mniej wartościowe, niż UHT czy mleko surowe.

Mleko nie dla wszystkich

mleko krowieNależy zaznaczyć, że dzieciom poniżej 1. roku życia nie podaje się mleka krowiego i koziego, ze względu na zbyt dużą ilość minerałów. Dla maluchów odpowiednie jest mleko matki lub to zastępcze. Z mleka rezygnują osoby uczulone na białka mleka krowiego. Wtedy alternatywą jest mleko roślinne, które samodzielnie możemy przygotować np. z migdałów. Obecnie na rynku znajdziemy mleko bez laktozy, które także może być stosowane przez alergików. Alergia na mleko zwykle mija wraz z wiekiem dziecka, więc istnieje duża szansa, że w przyszłości nasza pociecha będzie mogła bez problemu pić mleko. Wybierając mleko zwróćmy uwagę na jego skład, ponieważ producenci do mleka sojowego czy kokosowego lubią dodawać substancje wzmacniające smak oraz cukier, który w namiarze szkodzi organizmowi.

Katarzyna Antos