NAJNOWSZE Żywność

Naturalne barwniki do jajek

naturalne barwniki

Na Wielkanoc święcimy pokarmy. Przygotowujemy także pisanki, które lądują w naszych koszykach i na świątecznych stołach. Farbowanie jajek to wspaniała tradycja. W sklepach dostępne są różnego rodzaju farbki, którymi możemy pomalować jajka. Niektóre z nich mogą wywoływać alergie, dlatego polecamy naturalne barwniki do jajek.

Barwniki do farbowania jajek

Farbujemy jajka, by pięknie prezentowały się na święta. Pisanki są symbolem nowego życia i odrodzenia. Tradycja malowania jajek ma swoją długą i niezwykle barwną historię. Jajka mogą mieć misterne wzory, wykonywane techniką przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Jednak większość z nas zwyczajnie farbuje jajka, co nie jest trudne. Do farbowania jajek możemy wykorzystać gotowe barwniki w proszku czy w płynie, które oczywiście nadają się do spożycia. Sztuczne farbki mogą uczulać. Wtedy najlepiej wykorzystać te naturalne. Do ich przygotowania wykorzystamy składniki obecne w kuchni. Najwyższa pora przygotować piękne i kolorowe pisanki na Wielkanoc!

Naturalne pisanki

Nasze jajka mogą stać się pięknymi pisankami w różnych kolorach. Naturalne barwniki są bezpieczne i nadają się do spożycia. Efekty farbowania mogą nas pozytywnie zaskoczyć. W celu uzyskania danych kolorów musimy użyć konkretnych składników z naszej kuchni. Dzięki nim pofarbujemy jajka, które ozdobią nasz wielkanocny stół. Jakie kolory możemy uzyskać?

Sok z buraków – czerwony sok pozwoli uzyskać czerwony kolor. W zależności od tego ile soku użyjemy i jak długo będziemy moczyć nasze jajka, taki odcień otrzymamy.

Łupiny z cebuli – jeśli marzymy o złotych jajach, może łatwo to spełnić. W tym celu gotujemy jajka w łupinach z cebuli.

Jagody – niebieskie czy fioletowe jajka niczym z wioski Smurfów z pewnością zachwycą najmłodszych. Odrobina soku z jagód i tak piękny kolor uda nam się otrzymać. Identyczną barwę zapewni nam poszatkowana czerwona kapusta.

Świeży szpinak – zielone jajka, pasujące do panującej wiosny to zasługa świeżego szpinaku. Dostaniemy go w każdym supermarkecie.

Ziarnista kawa – miłośnicy kawy mogą wykorzystać ziarna do farbowania jajek na piękny brąz. Naturalny odcień idealnie współgra z bielą czy zielenią, więc warto pokusić się o przygotowanie takich eko pisanek.

Kurkuma – znana indyjska przyprawa, której używamy do curry będzie idealnym barwnikiem. Dzięki niej jajka zyskają piękny, żółty kolor, który wyróżni się w świątecznym koszyczku.

jajkaDo farbowania najlepiej użyć białych jajek, dzięki czemu skorupka łatwiej wchłonie kolor. Jajka farbujemy po wcześniejszym ugotowaniu na twardo. Umieszczamy je w osobnych naczyniach zanurzając w barwnikach. Możemy zostawić nasze jajka na całą noc, przez co kolory będą bardziej intensywne. Do każdego barwnika warto dodać po łyżce octu, dla wzmocnienia odcienia. Po farbowaniu, pisanki można przetrzeć odrobiną oleju, który nada im pięknego połysku.

Katarzyna Antos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *