KOSMETYKI Życie z alergią

Mezoterapia dla alergika

Mezoterapia dla alergika

Mezoterapia wykazuje właściwości nawilżające, odmładzające, antycellulitowe, poprawia kondycję skóry, a nawet jest stosowana do leczenia łysienia – wszystko bezbolesną metodą nieinwazyjną.

Mezoterapię przeprowadza się w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych przy pomocy dwóch metod. Tradycyjna nazywana jest *igłową* i polega na wstrzyknięciu w głąb skóry – za pomocą bardzo cienkiej igły – koktajlu witaminowego z mikroelementami i innymi substancjami, dobranymi według potrzeb klienta. Przed wkłuciem możliwe jest miejscowe znieczulenie kremem.

Po podaniu aktywnych składników wykonuje się masaż, by równomiernie je rozprowadzić i zapobiec powstawaniu obrzęków.

Drugą metodą jest mezoterapia bezigłowa, wykorzystująca zjawisko elektroporacji (czyli fali elektromagnetycznej) do przetransportowania w głębokie warstwy skóry wszystkich czynnych składników preparatu. Jest nowocześniejsza, nie wymaga nakłuwania, a co za tym idzie – jest całkowicie bezbolesna.

Nie tylko kosmetyka

Mezoterapia dla alergikaWarto wiedzieć, że mezoterapia to także metoda lecznicza. Z powodzeniem wykorzystuje się ją jako zabieg dermatologiczny przeciwko wypadaniu włosów. Znaczną jej zaletą jest możliwość dobierania indywidualnych składników preparatu, który ma być wprowadzony do skóry.

W przypadku osób z alergiami i problemami skórnymi można tak dobrać substancje, by jak najbardziej nawilżyć, odżywić i zregenerować skórę. Mogą to być witaminy, preparaty poprawiające mikrokrążenie, kolagen, kwas hialuronowy, wyciągi z roślin lub inne składniki.

Plusy…

Główną zaletą – w przypadku osób o skórze wrażliwej i alergicznej – będzie niewątpliwie poprawa kondycji skóry i jej głębokie nawilżenie. Mezoterapia działa od wewnątrz i jest aplikowana bezpośrednio do konkretnych komórek.

W przeciwieństwie do kosmetyków, które działają powierzchownie, jej działanie utrzymuje się na dłużej. Równie ważne, zwłaszcza dla pań, jest jej działanie antycellulitowe i przeciwzmarszczkowe (tzw. anti-aging). Mezoterapia ujędrnia skórę, redukuje rozstępy i miejscowo zmniejsza tkankę tłuszczową. Można ją wykonać na dowolnej części ciała, również na pośladkach, brzuchu czy udach.

…i minusy

Przeciwwskazania to na pewno alergie na składniki preparatu oraz czynne, zaognione alergie skórne, zmiany zapalne, a także niezagojone rany. Przed zabiegiem nie można przyjmować niektórych leków, np. aspiryny, leków przeciwzapalnych czy przeciwzakrzepowych.

Mezoterapia dla alergikaPrzy egzemie lub miejscowym podrażnieniu możliwe jest wykonanie zabiegu w miejscu, gdzie skóra jest zdrowa, bez narażania uszkodzonych tkanek. Po mezoterapii można odczuwać pewien dyskomfort, zaczerwienienie, pieczenie, może wystąpić obrzęk i bolesność skóry, a nawet krwiaki. Dolegliwości pojawiają się stosunkowo rzadko i z reguły dość szybko ustępują. Oczywiście w przypadku alergików ryzyko powikłań zawsze jest większe, dlatego przed zabiegiem, jak i w trakcie jego trwania, konieczna jest kontrola lekarska.

Działanie mezoterapii nie jest trwałe. Dla uzyskania lepszych rezultatów zaleca się wykonanie kilku zabiegów (najpierw do 3 zabiegów co dwa tygodnie, następnie jeden zabieg co kilka miesięcy dla podtrzymania efektów). Warto jednak zwrócić uwagę, że to metoda dość droga – jeden zabieg kosztuje od 250 zł – w zależności od tego, jakie składniki znajdą się w aktywnym preparacie.

(M. Borowik)