Gdy ukąsi żmija

Żmija zygzakowata to jedyny jadowity wąż w Polsce, lubiący się wygrzewać w słońcu na obrzeżach lasów, na polanach, miedzach między polami, na torfowiskach i wydmach. Zaskoczona atakuje, kąsając głównie w nogi.

Jak groźny jest jad żmiji?

Jad tej żmii w miejscu ukąszenia niszczy tkanki i doprowadza szybko do silnego bólu i obrzęku.

Najczęściej tym objawom towarzyszą jeszcze wymioty, biegunka, obrzęk języka i warg, a nawet zapaść – ta ostatnia dotyczy szczególnie alergików, u których może dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Ślad takiego ukąszenia jest bardzo charakterystyczny – to dwie punktowe ranki.

Jak się zachować gdy ukąsi żmija?

Od razu po ukąszeniu trzeba szybko założyć opaskę uciskową powyżej tego miejsca – to przeciwdziała wchłanianiu się jadu do krwi i całego układu krążenia. Jako opaski można użyć paska, chustki czy apaszki, odpinanych rękawów czy nogawek z trekingowych spodni.

Pokąsanego należy położyć, by zwolnić przepływ krwi i okryć, by utrzymać ciepło, zaś zranioną nogę czy rękę należy unieruchomić. Oczywiście kolejnym krokiem jest pilnego zgłoszenie się do lekarza chirurga, by otrzymać surowicę przeciw jadowi żmii i oczyścić ranę.