leki na alergie wziewne

Wiosna rozpoczyna trudny dla alergików okres. Alergie wziewne lada chwila dadzą o sobie znać. Jakie leki na alergię są dostępne na rynku? Czy warto inwestować w środki dostępne bez recepty? Co stosować by przetrwać wiosenny czas?

Alergie wziewne

Warto zacząć od wyjaśnienia. Alergie to duża grupa, na którą składają się uczulenia dotyczące różnych narządów. Alergie wziewne to dość duży obszar. Uczulenia tego typu uderzają w układ oddechowy człowieka. Alergeny przedostają się do organizmu przez jamę ustną oraz nosową. Wywołują reakcje alergiczne, uciążliwe dla pacjentów zwłaszcza w okresie pylenia roślin, który zaczyna się wiosną. Podrażnione drogi oddechowe, kaszel, katar oraz trudności w oddychaniu nie należą do przyjemnych objawów. Firmy farmaceutyczne starają się wypuszczać na rynek coraz to nowe środki, mające skutecznie pomagać alergikom. Wiele z nich dostępnych jest bez recepty. Środki muszą być dostosowane do potrzeb pacjenta, więc najlepiej skonsultować się wcześniej z alergologiem. Co oferują nam apteki?

Tabletki na alergię

Właściwie powinniśmy podkreślić, że chodzi o tabletki na objawy alergii. Ich celem, podobnie jak pozostałych środków jest zniwelowanie dolegliwości alergicznych. Tabletki to jedna z najpopularniejszych i najłatwiej dostępnych form, choć te silniejsze, kupimy tylko na receptę. Środki doustne wystarczy połknąć. Tabletki działają głównie przeciwhistaminowo. Hamują wydzielanie histaminy, odpowiedzialnej za mechanizm reakcji alergicznych. Ale na takie środki warto uważać, gdyż mogą zawierać substancje osłabiające koncentrację i uwagę. To ważna informacja dla kierujących pojazdami i pracujących w skupieniu. Coraz więcej leków tego typu jest wolnych od substancji wywołujących senność, więc alergicy mogą śmiało prowadzić aktywny tryb życia podczas terapii.

Krople do oczu, spraye do nosa

Do typowych objawów alergii zaliczamy katar. Ciągłe kichanie bywa dość mocno uciążliwe, podobnie jak dbanie, by zawsze mieć przy sobie chusteczki higieniczne. Na ratunek przychodzą krople lub spraye do nosa, które mają zmniejszać objawy uczulenia. Środki donosowe można aplikować kilka razy dziennie, najlepiej na początku reakcji alergicznej. Większość z nich jest przeznaczona dla osób od 12 roku życia. Przy alergiach wziewnych cierpią także oczy. Łzawią, stają się czerwone i pieką. Zapalenie spojówek to częsta przypadłość w sytuacji alergii, więc pacjentom przydadzą się krople do oczu, łagodzące stan zapalny.

Inhalatory

Alergeny wziewne to nie tylko pyłki roślin, ale także roztocza kurzu domowego czy sierść zwierząt. One także oddziałują na wrażliwy układ oddechowy. Silna alergia wziewna wymaga niekiedy zastosowania leków, wykorzystywanych przy astmie. Popularne inhalatory pozwalają szybko zmniejszyć objawy uczulenia, takie jak duszności, kaszel czy świszczący oddech. Rozszerzają oskrzela, więc alergik może swobodniej odetchnąć. Działają natychmiastowo, dlatego alergik zwykle nosi je przy sobie, by zażyć je w razie potrzeby. Leki wziewne mają różny stopień dawki substancji leczniczych, zawierają głównie sterydy. Ich dobór zależy od wieku, wagi i natężenia objawów pacjenta. Lekarz dobiera właściwą dawkę. Takie środki są dostępne tylko na receptę. Niektóre z nich są częściowo refundowane.

inhalatoryDziałanie środków dostępnych bez recepty jest zależne od danego organizmu. Dla jednej osoby, zakupione tabletki mogą okazać się zbyt słabe. Warto więc doradzić się alergologa, który przepisze nam właściwe leki. Najlepiej obserwować reakcje organizmu po przyjęciu leków, a w przypadku pojawienia się niepokojących objawów, zaprzestać stosowania leków. 

Katarzyna Antos