leki sterydowe

Kortykosteroidy to grupa leków na alergię. Jak działają tego typu środki farmakologiczne i kiedy zaleca się ich przyjmowanie?

Kortykosteroidy – leki na alergię

Stanowią grupę leków przeciwzapalnych, przeciwalergicznych i immunosupresyjnych. Ich działanie ma wpływ na gospodarkę organizmu, w jej rożnych sferach. Osłabiają układ immunologiczny, co jest korzystne w leczeniu wielu dolegliwości, także tych alergicznych. W grupie leków sterydowych z rodziny kortykosteroidów wyróżniamy środki przeciwzapalne – glikokortykosteroidy, których przyjmowanie może zlecić alergolog. Takie związki jak kortyzon czy hydrokortyzon wykazują silne działanie przeciwzapalne, zatrzymując jednocześnie płyny w organizmie. Przez to nie mogą być stosowane przez długi okres. Zbyt duża dawka leku może okazać się niebezpieczna dla zdrowia i życia pacjenta. Przy długiej terapii kortykosteroidami, skutki uboczne mogą spowodować większe szkody niż sama choroba czy alergia. W takim przypadku zaleca się zmniejszenie dawki farmaceutyku lub przerwanie kuracji leczniczej.

Leki na alergie

Kortykosteroidy są stosowane w leczeniu chorób i dolegliwości alergicznych. Tego typu środki wykorzystuje się przy wstrząsie anafilaktycznym, podając je razem z adrenaliną, niwelującą ogólnoustrojowe objawy. Sterydowe leki są stosowane również w leczeniu przewlekłym astmy oskrzelowej, która może rozwinąć się z alergii wziewnej na pyłki roślin, sierść czy roztocza kurzu. Podawane są jako leki wziewne, w formie inhalatorów doustnych. Ich obecność jest widoczna przy alergicznych problemach skórnych, ponieważ kortykosteroidy mogą być zlecane na atopowe zapalenie skóry, łagodząc jej stan zapalny i pojawiające się objawy. Dawka leku musi być odpowiednio dostosowana do indywidualnych uwarunkowań pacjenta. astmaKortykosteroidy to silnie działające środki, więc są przepisywane tylko na receptę. Pacjenci powinni mieć świadomość możliwych skutków ubocznych, pojawiających się niekiedy przy stosowaniu tego typu medykamentów. Przyjmowane miejscowo, rzadko jednak wywołują objawy niepożądane.

Niektóre przypadki alergii czy innych chorób wymuszają zastosowanie taki silnych leków sterydowych jak kortykosteroidy. Wykazując się szybkim i skutecznym działaniem, mogą pomóc w atakach astmy czy innych dolegliwościach na tle alergicznym. Jak w przypadku każdych leków, niosą ze sobą ryzyko skutków ubocznych. Właściwa dawka oraz stosowanie zgodnie z zaleceniami lekarza zapewnią nam bezpieczną walkę z daną alergią.

Katarzyna Antos