katar

Katar zwykle kojarzony jest z przeziębieniem ale to także objaw alergii. Dlaczego u alergików może pojawić się katar alergiczny i jak go skutecznie zwalczyć?

Alergiczny nieżyt nosa a zwykły katar

Alergiczny nieżyt nosa to inna nazwa kataru siennego. Taki objaw zwykle towarzyszy alergii lub innym chorobom alergicznym. W odróżnieniu od tradycyjnego kataru, który dopada nas najczęściej w okresie nasilonych przeziębień, katar alergiczny utrzymuje się przed długi czas. Może być sezonowy, co jest związane z określonym okresem pylenia, miesięczny lub nawet całoroczny. Niekiedy bywa błędnie diagnozowany.

Katar alergiczny

Katar związany z alergią ma kilka cech, które pozwalają odróżnić go od objawu przeziębienia czy grypy. Przede wszystkim charakteryzuje się wodnistą wydzieliną, zatkanym nosem i jego świądem. Alergicy bardzo często kichają, szczególnie w miejscach, gdzie stężenie danego alergenu jest wysokie. W przypadku alergii na roztocza kurzu będą to wszystkie pomieszczenia, gdzie występuje. Do czynników nasilających katar możemy zaliczyć dywany, wszelkie tekstylia czy tapicerowane meble. Uczulają także pyłki roślin, dlatego spacer po parku czy ogrodzie może zakończyć się atakiem kichania. Znaczenie mają również czynniki genetyczne. Jeśli ktoś w rodzinie choruje na katar alergiczny, zwiększa się ryzyko jego wystąpienia.

Skuteczne sposoby na katar alergiczny

niezyt-nosa

Najskuteczniejszym sposobem pozbycia się uporczywego kataru jest unikanie szkodliwych alergenów, co może okazać się trudne, jeśli kichanie nasila się w szkole czy w pracy. W środowisku domowym możemy zniwelować ilość firanek czy dywanów. Warto również zadbać o częste sprzątanie. Alergicy powinni obserwować kalendarz pyleń, który wskazuje stężenie danych pyłków w miesiącu. Skutecznymi lekami są środki przeciwhistaminowe, które mogą być doustne lub donosowe oraz donosowe sterydy. Terapia farmakologiczna musi być stosowana pod nadzorem lekarza. W niektórych przypadkach można spróbować odczulania. Taka forma leczenia trwa od 3 do 5 lat. Gdy alergen zacznie być tolerowany przez układ odpornościowy i przestanie dawać objawy alergii.

Katar alergiczny to bardzo męcząca dolegliwość alergików. Osoby uczulone doskonale o tym wiedzą. Chusteczki higieniczne czy krople do nosa to podstawowy zestaw alergika, bez którego nie rusza się z domu. Taki katar może mieć różne przyczyny, jednak warto walczyć o swoje zdrowie i próbować pozbyć się uciążliwego objawu alergii jakim jest katar.

Katarzyna Antos