ABC alergii NAJNOWSZE TYPOWE OBJAWY ALERGII

Kaszel oznaką alergii

kaszel

W okresie przeziębień często męczy nas kaszel. Gardłowe problemy nie zawsze oznaczają jednak przeziębienie czy grypę. Kaszel może okazać się oznaką alergii.

Przeziębienie czy alergia

Przeziębienie to częsta przypadłość, która może zaatakować nasz organizm. Wystarczy spadek odporności, zmiana temperatury czy kontakt z chorą osobą. Falę przeziębień najczęściej obserwujemy w sezonie jesienno-zimowym i na początku wiosny, kiedy chętnie porzucamy szaliki i czapki. Oczywiście zachorować możemy także wtedy, gdy na zewnątrz jest bardzo ciepło. Jednak to właśnie w chłodniejsze pory roku, chorujemy najczęściej. Sytuacja z alergią wygląda nieco inaczej. Choć objawy bywają podobne, alergia nie mija po tygodniu czy dwóch tak jak zwykłe przeziębienie. Może towarzyszyć człowiekowi nawet całe życie. W niektórych okresach, szczególnie gdy pylą rośliny, objawy uczuleń się nasilają, co jest uciążliwe dla alergików. Z przeziębienia możemy się szybko wyleczyć. Z alergią możemy walczyć, ale nigdy nie mamy pewności, że walka okaże się dla nas zwycięska.

Kaszel oznaką alergii

Kaszel to popularny objaw nie tylko przeziębienia ale również uczuleń. Kaszel alergiczny to nic innego jak obronny odruch układu oddechowego na działanie alergenów. Ludzki organizm może traktować niektóre substancje jako wrogie, stąd liczne alergie. Najczęstszymi prowodyrami kaszlu są wszelkie alergeny wziewne takie jak pyłki, sierść zwierząt i roztocza kurzu. Takie substancje najłatwiej przedostają się do układu oddechowego, ponieważ cały czas oddychamy, wdychając wraz z powietrzem zanieczyszczenia i inne składniki, które się w nim unoszą. Kaszel bywa również przyczyną astmy alergicznej. Może powodować trudności z oddychaniem, dlatego osobom, w dużym stopniu uczulonym na alergeny wziewne zaleca się wykonanie dodatkowych badań,takich jak spirometria, które pozwalają to zweryfikować. Alergicy, którym towarzyszy kaszel muszą zażywać odpowiednie środki farmakologiczne. Zazwyczaj są to sterydowe leki wziewne. Dawkę ustala lekarz alergolog, który dobiera ją nie tylko ze względu na pojawiające się objawy ale także wagę oraz wiek pacjenta. To niezwykle ważne, ponieważ zbyt mocna dawka może zadziałać niekorzystnie na organizm. Najlepszym rozwiązaniem, w przypadku występowania kaszlu jak i innych oznak alergii, jest unikanie alergenów. Niestety bywa to bardzo trudne, dlatego alergicy muszą pamiętać o przyjmowaniu leków oraz zachowaniu ostrożności.kaszel

Pamiętajmy, że pojawiający się kaszel wcale nie musi oznacza przeziębienia. Jeśli objawy utrzymują się przez długo czas i pojawiają się w określonych miejscach takich jak park, łąka, pomieszczenia klimatyzowane, pokoje z tekstyliami, dywanami, to być może mamy styczność z kaszlem alergicznym. W takiej sytuacji należy zgłosić się do alergologa i wykonać testy, które pozwolą stwierdzić alergię i umożliwią podjęcie dalszych kroków w tym kierunku.

Katarzyna Antos