Alergia u dzieci CHOROBY ALERGICZNE I DIAGNOSTYKA

Alergie wziewne u dzieci

alergie-wziewne

Uporczywy kaszel czy ciągły katar – to objawy nie tylko przeziębienia ale być może uczulenia. Jak objawiają się alergie wziewne u dzieci i co je wywołuje?

Alergie

Alergie to obecnie powszechne zjawisko. Uczulać może dosłownie wszystko – to co nosimy, jemy czy skład powietrza którym oddychamy. Żyjemy w nieustannie rozwijających się środowiskach, co nie zawsze korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Wraz z postępem i licznymi zanieczyszczeniami pojawiają się coraz to nowe alergeny. My staramy się żyć jak najczyściej i najbardziej higienicznie, co tak na prawdę osłabia naszą odporność. Układ immunologiczny wyłapuje alergeny, co skutkuje różnym objawami.

Alergie wziewne

To jedne z najczęściej występujących rodzajów uczuleń. Dostęp do alergenów jest niezwykle łatwy, ponieważ oddychamy aby żyć. Przez tą podstawową czynność życiową wdychamy wszystko to, co obecnie znajduje się w powietrzu, czyli pyłki i inne substancje, które są alergizujące. Taki rodzaj alergii może prowadzić do rozwoju astmy oskrzelowej czy innych chorób układu oddechowego. Zmiany skórne, problemy z oddychaniem czy katar sienny to tylko niektóre z możliwych reakcji w przypadku alergii wziewnej.

Przyczyny alergii wziewnych u dziecialergie

Alergia wziewna u dzieci jest wywoływana przez alergeny, które przedostają się drogami oddechowymi. Najczęściej uczulają pyłki roślin takich jak drzewa i trawy, co jest dość uciążliwe w sezonie wiosenno-letnim, kiedy wszystko kwitnie. Innym powodem alergii jest naskórek zwierząt domowych, czyli psów, kotów oraz gryzoni. Objawy uczulenia może wywołać także pierze, dlatego alergikom zaleca się stosowanie hipoalergicznej pościeli. Wełniane ubrania, dodatki czy koce mogą wywołać katar czy kaszel. Dużą grupę alergenów wziewnych stanowią zarodniki grzybów pleśniowych i roztocza kurzu domowego. To prawdziwa zmora dla alergików a w szczególności dzieci, które uwielbiają zabawę na dywanie czy pluszowe zabawki. Takie przedmioty są niestety siedliskiem szkodliwego kurzu.

Dzięki testom alergicznym można szybko zdiagnozować alergię wziewną u dziecka i zastosować dalsze kroki. W leczeniu stosuje się leki przeciwhistaminowe oraz środki ostrożności takie jak unikanie uciążliwych alergenów. Alergie wziewne to dość spory problem, ale odpowiednia walka z nimi może przynieść skuteczne efekty, dlatego nie należy bagatelizować niepowtarzających się objawów uczulenia.

Katarzyna Antos

Komentarze

Izabela Matuszewska

6 lat temu

Narzeczony od dłuższego czasu ma ciągły katar ale nie jest przeziębiony byc może to alergia?

Komentarze są wyłączone.