ABC alergii LECZENIE ALERGII

Leczenie chorób alergicznych cetyryzyną

Leczenie chorób alergicznych cetyryzyną

Jest kwasem wprowadzonym do lecznictwa w 1989 roku. Ma działanie przeciwhistaminowe i wpływa na komórki zapalne biorące udział w reakcji alergicznej, hamuje reakcję rumieniowo-pęcherzową i powoduje, że komórki zapalne nie przemieszczają się.

Działa silnie i długotrwale, skutecznie w dawkach 5 mg, 10 mg (tabletki powlekane lub krople) i 20 mg – 5 i 10 mg w leczeniu pacjentów z alergicznym nieżytem nosa. Hamuje wczesną i późną fazę reakcji alergicznej.

W postaci syropu występuje w dawce 1 mg/ml. Zawierają ją takie leki dla alergików jak – Acer, Alermed, Alero, Alerzina, Allertec, Ceratio, Virlix, Zyrtec, Zyx7, Amertil, Cetalergin, Cetrivax, Letizen oraz Cirrus z pseudoefedryną.

Przy alergii wziewnej i astmie

Dawka 10 mg na dobę likwiduje lub znacznie zmniejsza objawy alergii na pyłki – kichanie, świąd nosa, wypływ wodnistej wydzieliny z nosa, świąd i łzawienie oczu.

Cetyryzyna u astmatyków hamuje działanie histaminy oraz nadmierną reakcję na nią błony mięśniowej oskrzeli, przy czym nie działa nasennie.

Dawkowanie

Przyjmowana w dużych dawkach (20 mg/dobę przez okres 2 tygodni) skutecznie tłumi objawy nadwrażliwości oskrzeli – suchy kaszel, duszności i świsty w płucach, krótki oddech, uczucie obręczy na klatce piersiowej.

Leczenie chorób alergicznych cetyryzynąDawka jednorazowa cetyryzyny dla dorosłych to 10 mg, dla dzieci 5 mg dziennie – zalecana do przyjmowania raz dziennie, najlepiej podczas kolacji po popiciu wodą. W przypadku działań niepożądanych najbezpieczniej jest stosować dwie dawki dziennie po 5 mg – podczas śniadania i kolacji.

Przy niewydolności nerek lub wątroby dawkę zmniejsza się o połowę. Cetyryzyna po podaniu doustnym wchłania się szybko i niemal całkowicie w 93% wiąże się z białkami osocza we krwi. Działa do 24 godzin. Jest wydalana w 65% przez nerki w stanie niezmienionym.

Preparatów z cetyryzyną nie wolno stosować z lekami uspokajającymi i neuroleptykami, bo mogą nasilać ich nasenne działanie.

W atopowym zapaleniu skóry

Cetyryzyna jest skuteczna w leczeniu pokrzywek, szczególnie z atopowym zapaleniem skóry (AZS). Działa krótko, ale ma wysokie stężenie w skórze, u dzieci jest szybko wydalana, ale działa skutecznie przeciwpokrzywkowo.

Stosowana przez długi okres zapobiega wystąpieniu pokrzywki, zatem nie dopuszcza do rozszerzenia i zwiększenia przepuszczalności naczyń, tworzenia pęcherzy pokrzywkowych, zapobiega świądowi, suchości skóry i rumieniowi. Z powodzeniem stosuje się ją także w przypadku obrzęków, nawet u 6-letnich dzieci.

Przeciwwskazania

Nie wolno stosować cetyryzyny przy nadwrażliwości na cetyryzynę, hydroksyzynę i pochodne piperazyny, w niewydolności nerek i gdy stężenie alkoholu we krwi jest większe od 0,5 g/l. Kobietom w ciąży można podawać tylko w przypadku zdecydowanej konieczności i nie zaleca się przyjmowania w okresie karmienia piersią – ani u dzieci do drugiego roku życia.

Cetyryzyna może powodować bóle i zawroty głowy, senność, zmęczenie lub pobudzenie. W czasie stosowania mogą wystąpić lekkie zaburzenia ze strony układu pokarmowego – jak biegunka, wymioty, ból brzucha czy nudności, kaszel z podrażnieniem gardła i suchość w ustach.

Leczenie chorób alergicznych cetyryzynąZdarzają się pojedyncze przypadki nadwrażliwości – odczyny skórne, wstrząs anafilaktyczny lub obrzęk naczynioruchowy. Czasem występuje zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych i stężenia bilirubiny we krwi. Rzadko – depresja, omamy, bezsenność, tiki, parestezja, dystonia lub dyskineza, utrudnione lub mimowolne oddawanie moczu, tachykardia.

W razie przedawkowania należy zrobić płukanie żołądka. Trzeba pamiętać, by nie przekraczać dawki, gdy obsługujemy maszyny lub prowadzimy pojazdy mechaniczne. Na kilka dni przed wykonaniem „testów skórnych”:http://mojealergie.pl/quiz.html należy odstawić lek, by wynik testu nie był zafałszowany.

Źródło – Alergologia Info, 2010,V/ J. Równicka-Zubik, I. Zubik-Skupień