Leczenie chorób alergicznych cetyryzyną

W atopowym zapaleniu skóry

Cetyryzyna jest skuteczna w leczeniu pokrzywek, szczególnie z atopowym zapaleniem skóry (AZS). Działa krótko, ale ma wysokie stężenie w skórze, u dzieci jest szybko wydalana, ale działa skutecznie przeciwpokrzywkowo.

Stosowana przez długi okres zapobiega wystąpieniu pokrzywki, zatem nie dopuszcza do rozszerzenia i zwiększenia przepuszczalności naczyń, tworzenia pęcherzy pokrzywkowych, zapobiega świądowi, suchości skóry i rumieniowi. Z powodzeniem stosuje się ją także w przypadku obrzęków, nawet u 6-letnich dzieci.

Przeciwwskazania

Nie wolno stosować cetyryzyny przy nadwrażliwości na cetyryzynę, hydroksyzynę i pochodne piperazyny, w niewydolności nerek i gdy stężenie alkoholu we krwi jest większe od 0,5 g/l. Kobietom w ciąży można podawać tylko w przypadku zdecydowanej konieczności i nie zaleca się przyjmowania w okresie karmienia piersią – ani u dzieci do drugiego roku życia.

Cetyryzyna może powodować bóle i zawroty głowy, senność, zmęczenie lub pobudzenie. W czasie stosowania mogą wystąpić lekkie zaburzenia ze strony układu pokarmowego – jak biegunka, wymioty, ból brzucha czy nudności, kaszel z podrażnieniem gardła i suchość w ustach.

Leczenie chorób alergicznych cetyryzynąZdarzają się pojedyncze przypadki nadwrażliwości – odczyny skórne, wstrząs anafilaktyczny lub obrzęk naczynioruchowy. Czasem występuje zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych i stężenia bilirubiny we krwi. Rzadko – depresja, omamy, bezsenność, tiki, parestezja, dystonia lub dyskineza, utrudnione lub mimowolne oddawanie moczu, tachykardia.

W razie przedawkowania należy zrobić płukanie żołądka. Trzeba pamiętać, by nie przekraczać dawki, gdy obsługujemy maszyny lub prowadzimy pojazdy mechaniczne. Na kilka dni przed wykonaniem „testów skórnych”:http://mojealergie.pl/quiz.html należy odstawić lek, by wynik testu nie był zafałszowany.

Źródło – Alergologia Info, 2010,V/ J. Równicka-Zubik, I. Zubik-Skupień