Seks alergika

Kobieca seksualność – co ją krępuje?

Kobieca seksualność

Zdjęcie autorstwa Danielle Reese z Pexels

Kobieca seksualność nie jest tak nieskrępowana i swobodna jak męska. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać w kilku kwestiach. Co dziś krępuje kobiecą seksualność? Czy możemy sobie jakoś pomóc ją wyzwolić?

Spis treści:

  1. Kobieca seksualność – co sprzyja jej rozwojowi?
  2. Kobiecy orgazm – nigdy nie jest na niego za późno
  3. Jak rozbudzić swoją seksualność?
  4. Czy kobiety mogą uprawiać seks bez zobowiązań?

Kobieca seksualność – co sprzyja jej rozwojowi?

Choć kobieca seksualność nie jest tak wyzwolona jak męska, to panie coraz częściej zaczynają dopominać się o swoją fizyczną przyjemność. Wprawdzie edukacja seksualna w Polsce zawodzi, wychowanie do życia w rodzinie ma znacznie okrojony program, ale dużo dobrego dla pań zdziałały organizacje pozarządowe, kobiece czasopisma i internet. To właśnie one rozpowszechniają wiedzę z zakresu antykoncepcji, metod osiągania orgazmu oraz czynników, które mogą nas blokować na erotyczną sferę życia. To z czasopism dowiadujemy się, że nasze fantazje erotyczne są całkowicie normalne, nie każda kobieta szczytuje wskutek penetracji pochwy. Ta wiedza przez lata była dla nas niedostępna. Na szczęście sytuacja uległa znacznej poprawie.

Kobiecy orgazm – nigdy nie jest na niego za późno

Choć seksu nie da się nadrobić, to w każdym wieku można się na niego otworzyć. Dojrzałe kobiety często narzekają na to, że ich życie erotyczne praktycznie nie istnieje. Przez lata panie pomijały własną przyjemność, najważniejsza była dla niej rodzina. Nie chciały urazić męża, zwracając mu uwagę na problemy z orgazmem. Kobieca seksualność to dużo bardziej skomplikowana materia. Nie wystarczy okazja, by panie nabrały ochoty na erotyczne igraszki. Tutaj do głosu dochodzą także emocje oraz jakość relacji, jeśli coś w niej kuleje, trudno o zaufanie i odprężenie, a to utrudnia osiąganie orgazmu.

kobiecy orgazm
Zdjęcie autorstwa Marina Ryazantseva z Pexels

Jak rozbudzić swoją seksualność?

Dopiero z wiekiem kobiety odkrywają, że seks nie służy tylko do prokreacji. Może i powinien stanowić źródło przyjemności oraz budowania bliskości w związku. Warto popracować nad tą sferą życia. Nawet jak dziś nasza kobieca seksualność jest uśpiona, to można ją rozbudzić poprzez odpowiednią stymulację. Dobrze dobrane powieści erotyczne oraz poradniki seksuologiczne mogą nam wskazać drogę rozwoju. Ponadto wiele dobrego może zdziałać masturbacja, ta pozwala bowiem poznać erotyczną mapę naszego ciała.

Czy kobiety mogą uprawiać seks bez zobowiązań?

Seks bez zobowiązań jest również dla kobiet. Warto jednak pamiętać, że panie łatwiej angażują się i chcą przekształcić luźną relację w związek. Wynika to z reakcji biochemicznych, jakie zachodzą w naszym organizmie podczas orgazmu. Oksytocyna to hormon przywiązania. To właśnie ona zalewa nasz organizm podczas szczytowania. Warto jednak podkreślić, że seks bez zobowiązań nie oznacza, że wykorzystujemy drugą stronę i traktujemy ją przedmiotowo. Warto jednak na początku zaznaczyć, na jakiej relacji nam zależy, aby nikt nie poczuł się oszukany.  Jeśli zdecydujesz się na seks bez zobowiązań, pamiętaj, że tylko prezerwatywa chroni cię nie tylko przed nieplanowaną ciążą, ale też chorobami przenoszonymi drogą płciową.  Miej przy sobie kondomy za każdym razem, gdy stawiasz na erotyczną przygodę. Pamiętaj też, by lepiej poznać mężczyznę, z którym idziesz do łóżka, aby z jego strony nie groziło ci żadne niebezpieczeństwo.