poranne wstawanie
Zdjęcie autorstwa Leah Kelley z Pexels

Poranne wstawanie wydaje się rozwiązaniem dobrym dla osób o określonych cechach temperamentu. Sowy wolą pracować do późna, a potem się solidnie wyspać. Obie postawy dotychczas były traktowane jako równoprawne. Tymczasem  buddyjscy mnisi zauważyli, że poranne wstawanie daje nam wiele korzyści. Często nawet nie zdajemy sobie z nich sprawy. Co daje nam poranne wstawanie?

Spis treści:

  1. Co daje nam poranne wstawanie? Czas na rozruch
  2. Ranne ptaszki i ich optymizm
  3. Poranne wstawanie a wysoka kreatywność
  4. Energia do działania jest najwyższa o poranku
  5. Poranne wstawanie a produktywność

Co daje nam poranne wstawanie? Czas na rozruch

Gdy później wstajemy, zazwyczaj mamy wrażenie, że upłynęło już sporo czasu, teraz musimy działać szybko, aby ze wszystkim zdążyć. Poranne wstawanie daje nam czas na rozruch, dzięki czemu możemy na spokojnie zrealizować więcej rzeczy. Nie towarzyszy nam nerwowa atmosfera oraz poczucie, że nasz terminarz jest mocno napięty.

Ranne ptaszki i ich optymizm

Poranne wstawanie daje nam też optymizm. Zazwyczaj wiele osób jeszcze śpi, przez co nie jesteśmy od rana nękani telefonami, mailami oraz SMS-ami. Mamy czas, aby na spokojnie przygotować się do pracy, rozpisać sobie cały plan dnia, rozpocząć realizację pierwszych punktów. Rano praca idzie nam też sprawniej, bo mamy świeży umysł, dzięki czemu w naszej głowie rodzi się optymizm i nadzieja na to, że skończymy zgodnie z planem. Wolne popołudnie możemy dowolnie spożytkować, np. jadąc z drugą połówką nad jezioro.

Poranne wstawanie a wysoka kreatywność

Masz pracę, w której nieustannie musisz działać kreatywnie i rzucać ciekawymi pomysłami? Gdy rano wstaniesz, w twojej głowie zrodzi się wiele ciekawych koncepcji. Umysł jest wówczas bardziej bystry, pracuje na pełnych obrotach i bez większych zakłóceń. Gdy tylko przyjdzie ci do głowy coś ciekawego, od razu spisz to na kartce, aby ta ulotna myśl po chwili nie zniknęła bez śladu.

Energia do działania jest najwyższa o poranku

Jeśli brakuje ci czasem energii do działania, w pracy siedzisz osowiała, spróbuj wstać wcześniej. Zazwyczaj uważamy, że to głupota. Gdy szybciej się obudzimy, będziemy dysponowali jeszcze mniejszą energią. Tymczasem sytuacja wygląda zgoła odmiennie. Energia do działania jest najwyższa o poranku, dlatego też na samym początku pracy warto zrealizować najtrudniejsze i najbardziej skomplikowane działania. Pod koniec dnia stać nas zdecydowanie na mniej, dobrze, aby wówczas wykonywać czynności, które nie wymagają od nas ogromnych pokładów kreatywności.

Poranne wstawanie a produktywność

Osoby, które rano wstają, są w stanie zrealizować więcej zadań. Po pierwsze, mają na to więcej czasu. Po drugie, dysponują większą kreatywnością i energią do działania. Często brakuje nam sił witalnych, bo śpimy za długo lub zbyt późno kładziemy się do łóżka. Warto zadbać o prawidłową higienę snu i sprawdzić, jak poranne wstawanie sprawdza się w naszym przypadku. Kto wie, możemy przekonamy się do trwałej zmiany codziennych nawyków?