Od czego zależy pożądanie seksualne
Zdjęcie autorstwa Danielle Reese z Pexels

Pożądanie seksualne to temat, który nie przestaje budzić ogromnych emocji. Choć naukowcy starali się zbadać to zjawisko, to nie uzyskali jednoznacznych odpowiedzi. Od czego zależy pożądanie seksualne? Co warto o nim wiedzieć?

Czym jest pożądanie seksualne?

Pożądanie seksualne można określić jako chęć zaangażowania się w aktywności seksualne. Warto jednak podkreślić, że na samej chęci może się zakończyć. Czasem pożądanie wybucha nagle i równie szybko gaśnie. Dzieje się tak, gdy do głowy dochodzi rozsądek i uzmysławiamy sobie, że ten facet nie jest dla nas odpowiednim partnerem. Ponadto w międzyczasie może zadziałać jakiś wyłącznik. Atrakcyjny mężczyzna, który rozbudził w nas pożądanie, może tracić przy bliższym poznaniu, ponieważ nie grzeszy inteligencją czy higieną osobistą.

Od czego zależy pożądanie seksualne?

Pożądanie seksualne trudno obiektywnie opisać, bo na każdą jednostkę działają inne czynniki. Niektórzy odczuwają chęć zaangażowania się w aktywności seksualne pod wpływem pikantnej lektury. Na jeszcze innych działa widok przystojnego mężczyzny. Także dotyk faceta, jego zapach czy ruch może uruchomić w nas dzikie żądze. Co więcej, również nasze myśli mogą rozbudzić w nas pożądanie seksualne.

Czy pożądanie seksualne zawsze prowadzi do stosunku?

Pożądanie seksualne może doprowadzić do stosunku, jednak nie zawsze kończy się współżyciem. W grę wchodzą bowiem także normy moralne i społeczne. Możemy  odczuwać silne pożądanie na widok określonego mężczyzny, np. swojego przełożonego, lecz zdawać sobie sprawę, że ma żonę i łączą nas zależności służbowe, przez co możemy wyłączyć swoje pierwotne żądze i zastąpić je zdroworozsądkowym myśleniem.

Jak hormony determinują ochotę na seks?

Na pożądanie seksualne ogromny wpływ mają też hormony płciowe oraz faza cyklu. Panie podczas owulacji jak również tuż po uwolenieniu komórki jajowej z jajnika, mogą odczuwać silne napięcie seksualne i chęć na podjęcie aktywności seksualnej ze stałym lub przygodnym partnerem. Tak działa biologia, która w ten sposób zachęca nas do prokreacji i przedłużenia gatunku. Także tabletki antykoncepcyjne mogą obniżyć libido i zabić pożądanie seksualne.

Ideał faceta – jak kształtuje go dom rodzinny?

Pamiętajmy też o tym, że nasze pożądanie seksualne kształtuje dom rodzinny. Osoby, które były wychowywane rygorystycznie, a seks ukazywano im jako grzeszną przyjemność, mogą mieć problem z odczuwaniem tego typu potrzeb. Mogą mieć zblokowaną seksualność. Jednocześnie w domu rodzinnym często spotykamy się ze wzorcem mężczyzny, który później budzi nasze pożądanie. Wcale nie musi on być podobny do ojca. Naszym ideałem faceta może okazać się chrzestny, który nigdy nas nie zawiódł.