zalety czytania książek
Zdjęcie autorstwa Thought Catalog z Pexels

W języku angielskim funkcjonuje nawet termin bookless. Kryje się pod nim nieprzyjemny stan, który odczuwamy, gdy nie mamy pod ręką ciekawej książki. Choć oficjalne statystyki czytelnictwa w Polsce nie zachwycają, to przez pandemię coraz więcej osób zaczęło sięgać po literaturę. W naszym artykule zdradzamy, jakie są zalety czytania książek.

Spis treści:

  1. Czytanie książek wzbogaca słownictwo i uczy poprawności językowej
  2. Książki rozwijają wyobraźnię
  3. Jakie są zalety czytania książek? Otwartość na świat i ludzi
  4. Czytanie książek uczy empatii
  5. Lektura książek ułatwia zrozumienie emocji

Czytanie książek wzbogaca słownictwo i uczy poprawności językowej

Zapewne zauważyłaś, że wiele osób ma ubogie słownictwo. W jednym zdaniu potrafi użyć wielu powtórzeń tego samego wyrazu. Niektórym ludziom brakuje synonimów. Wiele do życzenia pozostawia także znajomość ortografii. Tak naprawdę, odkąd na maturze najważniejsza jest znajomość lektur, nikt nie przykłada wagi do nauki poprawnego pisania. Tymczasem czytanie książek wzbogaca nasze słownictwo, uczy poprawności językowej i zaznajamia nas z zasadami poprawnej ortografii oraz interpunkcji. W związku z tym warto sięgać po różnego rodzaju lektury, aby lepiej posługiwać się językiem polskim.

Książki rozwijają wyobraźnię

Wykazano też, iż książki rozwijają wyobraźnię i pozytywnie wpływają na kreatywność. Osoby, które dużo czytają, częściej wykazują się nieszablonowym myśleniem. Tak naprawdę lektura książki wymaga od nas wyobrażenia sobie głównych bohaterów oraz scen, które rozgrywają się na kartach powieści. Często też sympatyzujemy z niektórymi postaciami, a inne potępiamy za niewłaściwe zachowanie. Czytanie książek to zatem niezwykle rozwijające zajęcie.

Jakie są zalety czytania książek? Otwartość na świat i ludzi

Tak naprawdę warto sięgać po zróżnicowaną literaturę. Wiele dobrego mogą zdziałać reportaże, literatura faktu, popularnonaukowa oraz obyczajowa.  Gdy poznajemy różny punkt widzenia, poznajemy zaburzenia osobowości oraz problemy, z którymi borykają się główni bohaterowie, często lepiej rozumiemy swoich znajomych. Książki stanowią swego rodzaju okno na świat. Pokazują, jak skomplikowaną materię stanowią ludzkie emocje. Dlaczego niektóre osoby mają problem z zaufaniem, a inne boją się zobowiązań i w dość nietypowy sposób wycofują się ze związku?

Czytanie książek uczy empatii

Umiejętność współodczuwania to coś, co można i należy trenować. Czytanie książek uczy empatii. Gdy dowiadujemy się, co stoi za kontrowersyjną postawą głównego bohatera, zaczynamy go lepiej rozumieć. Jednocześnie współczujemy też innym ludziom, którzy mają za sobą podobne doświadczenia. Nie oceniamy ich już tak pochopnie. Nie ferujemy surowych wyroków.

Lektura książek ułatwia zrozumienie emocji

Emocje nie dzielą się na dobre i złe. Wszystkie nas o czymś informują. Jednak często brakuje nam samoświadomości, aby zrozumieć, co za nimi stoi. Na szczęście lektura książek ułatwia zrozumienie emocji. Dzięki literaturze już nie pozwalamy na to, aby uczucia nami rządziły. Wsłuchujemy się natomiast w to, co mają nam do powiedzenia i wyciągamy właściwe wnioski. Złość informuje nas o przekroczeniu granicy. Lepiej zrozumiemy ten mechanizm, gdy przeczytamy o kobiecie źle traktowanej przez matkę, która łatwo wpada w gniew. Robi to jednak za każdym razem, gdy ktoś naruszy jej granicę. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że te dwie kwestie nierozerwalnie się ze sobą wiążą. My często postępujemy w podobny sposób. Lektura książek zapewnia lepszy wgląd we własne emocje.