Atopowe Zapalenie Skóry LECZENIE ATOPOWEGO ZAPALENIA SKÓRY

Jak walczyć z atopowym zapaleniem skóry?

Jak walczyć z atopowym zapaleniem skóry?

…jak bezpośredni kontakt z sokiem z owoców czy warzyw, cieknącym nam po palcach, surowym jajkiem podczas przygotowywania obiadu czy ciasta, a nawet wszechobecnym kurzem, reakcją na sierść czy drażniące nas ubranie.

Nie sposób wyeliminować ich wszystkich ze swojego otoczenia. Wiatru i mrozu również. Czy można wygrać walkę z uciążliwym AZS czy jedynie łagodzić objawy?

Atopowe zapalenie skóry a jelita

Co ciekawe także nasz układ trawienny nie działa bez wpływu na skórę atopową – u osób z AZS bariera jelitowa ulega rozluźnieniu, co może prowadzić do zwiększonej przepuszczalności alergenów i wzmagać objawy, a zatem leczenie powinno polegać nie tylko na stosowaniu preparatów na skórę, ale także do wewnątrz.

Na ogół preparaty do picia dla atopików nie zawierają białka mleka, laktozy ani glutenu.

Atopowe zapalenie skóry – unikaj przesuszeń

Jak walczyć z atopowym zapaleniem skóry?Warto zacząć od regularnej dbałości o utrzymanie skóry w dobrej kondycji – zapewnienie jej systematycznego (nawet kilka razy w ciągu dnia) nawilżania lekkimi kremami odżywczymi czy lotionami, utrzymującymi wilgoć w skórze, ze stosowaniem na noc cięższych maści, mających intensywniejsze działanie, za to nie nadających się na ogół do stosowania w ciągu dnia – są zbyt lepkie i brudzące.
Nie wszystkie z nich są dostępne bez recepty.

Skuteczne bywają specjalistyczne apteczne balsamy, odżywki (koncentraty), kremy do powiek, a nawet preparaty w saszetkach, rozpuszczalne w mleku (szczególnie polecane małym dzieciom) czy specjalne olejki do kąpieli (też dla niemowląt), sprawdzające się u wszystkich atopików ze skłonnością do nadmiernego złuszczania naskórka po solarium czy basenie oraz w okresie letnim – po intensywnym opalaniu.

Atopowe zapalenie skóry – szkodliwe specyfiki

Warto pamiętać, że wiele specyfików polecanych jako skuteczne w leczeniu AZS działa szkodliwie na skórę z egzemą, grzybicą, wypryskami i owrzodzeniami czy innymi ostrymi stanami chorobowymi skóry – substancje aktywne pomagają przy AZS, a przy innych dolegliwościach okazują się silnie drażniące.

Środki myjące przy AZS powinny być bezbarwne i bezzapachowe, bez dodatku parafiny i parabenów, na co warto zwracać bacznie uwagę – a zatem niezawierające barwników i drażniących substancji zapachowych czy aktywnych składników roślinnych np. z nagietka czy arniki.

Tylko w popularnych sieciach aptek jest dostępnych ok. 300 kosmetyków do skóry atopowej, warto więc przyglądać się ich składom oraz umieć dobrać te, które są najbardziej odpowiednie dlanaszych skórnych dolegliwości.

Co działa w dermokosmetykach?

  • naturalne lipidy roślinne (np. owies Avoine rhealba – najczystsza odmiana owsa, o działaniu kojącym, olej z ogórecznika, olej z lnianki, korzenia lukrecji, łopianu, nasion drzewa Argane, olej kukurydziany, skwalan roślinny oraz kompleks Stimu-Tex, zawierający olej z Arganii, wyciąg z jęczmienia i masła Shea) zwiększające odporność skóry na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych i stymulujące procesy naprawcze skóry, przeciwświądowe i przeciwalergiczne – w większości z nich występują:
  • kwasy omega-3 i omega-6, zapewniające skuteczną regenerację warstwy hydrolipidowej skóry, pomagające skórze odtworzyć brakujące ceramidy – są m.in. w dodawanych do kosmetyków olejkach np. sojowym
  • substancje aktywne – np. ß-glukan regenerujący odnowę skóry, przyspieszający gojenie się naskórka i odbudowę jego bariery ochronne
  • miedź i cynk chroniące, regenerujące i łagodzące skórę, hamujące rozwój bakterii nie naruszając jej hydrolipidowej warstwy
  • siarczan dekstranu znane ze swoich właściwości zmniejszających przekrwienie
  • solanka siarczkowa w szamponach mineralnych dla skóry skłonnej do podrażnień – pochodząca np.ze źródeł uzdrowisk z aktywnymi biologicznymi związkami siarki i licznymi jonami potasu, wapnia, magnezu, wodorowęglanowymi, bromu oraz innymi mikroelementami, korzystne działającymi na włosy i skórę głowy, o właściwościach keratolitycznych (złuszczających).
  • czysty mocznik – 5-10% – często w hydro-kompleksie w kremach i balsamach, wraz z L-argininą i kwasem mlekowym, taki zestaw składników przywraca równowagę wodną skóry i zapewnia efekt intensywnego nawilżenia oraz uzupełnia niedobory naturalnych składników skóry, odpowiedzialnych za jej trwałe nawodnienieJak walczyć z atopowym zapaleniem skóry?
  • żywe bakterie kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus – w proszku do picia dla osób o skórze atopowej ze świądem – przyczyniają się do zwiększania szczelności bariery jelitowej, stymulują wydzielanie śluzu, wpływają korzystnie na utrzymanie równowagi mikrobiologicznej i immunologicznej w organizmie, co przekłada się na korzystny wpływ na przebieg AZS

Atopowe zapalenie skóry (AZS)- Leki

Do leczenia AZS stosuje się fototerapię, medykamenty przeciwhistaminowe (w formie kropli doustnych, sprayów czy żelu), miejscowe preparaty glikokortykosteroidowe (syropy, tabletki, krople, maści, kremy) oraz dermoterapeutyki, a także preparaty immunomodulujące nowej generacji, takie jak takrolimus i działający przeciwzapalnie pimekrolimus in. pimecrolimusum, dostępny głównie w żelach – oba są niewskazane, gdy korzystamy z solarium czy wychodzimy na słońce.

Niestety wszystkie powyższe środki zaradcze jedynie blokują nasilenie się objawów AZS lub łagodzą stan zapalny, ale nie eliminują ich całkowicie – nie są w stanie wyeliminować przyczyny zapalenia atopowego, by w przyszłości już nas nie nękało. Jednak stosowane natychmiastowo na początku reakcji alergicznej są skuteczne – szczególnie wtedy, gdy będziemy zapobiegliwi, staramy się unikać alergenów i nie podrażniamy skóry.

Sauna przy AZS (atopowe zapalenie skóry)

Jak walczyć z atopowym zapaleniem skóry?Niektórym atopikom pomaga pobyt w saunie, który działa na nich tak, jakby organizm ich oczyścił się i pozbywając toksyn powodował, że objawy zaczynają słabnąć (jeśli nie po wyjściu z sauny to następnego dnia). W tym przypadku reakcja skory jest podobna jak przy trądziku.

Sauna jest wskazana jedynie przy takim rodzaju alergii skórnej jak świerzbiączka, neurodermit, pokrzywka neurogenna czy niektórych suchych egzemach.