KOSMETYKI Życie z alergią

Jak działają kwasy AHA?

Jak działają kwasy AHA?

Spośród 5 typów kwasów: glikolowego, mlekowego, jabłkowego, cytrynowego i winowego, najczęściej stosowane w kosmetyce są dwa pierwsze. Ich drobne cząsteczki są najlepiej absorbowane przez skórę i działają najskuteczniej. Świetnie radzą sobie z wszelkimi objawami starzenia się skóry.

Do czego służą kwasy AHA?

W dermatologii kwasami leczy się niektóre schorzenia skóry, np. trądzik, znamiona starcze, zrogowacenia i przebarwienia słoneczne oraz brodawki. W kosmetyce głównym zadaniem kwasów jest złuszczanie naskórka, regulacja procesu jego rogowacenia oraz nawilżanie.

Jak działają kwasy AHA?

Z racji tego, iż nie mają one zdolności do przenikania przez warstwę sebum, wnikania w głąb naskórka i oczyszczania porów skóry, jak kwasy BHA, polecane są głównie skórze dojrzałej, suchej, zniszczonej opalaniem lub trądzikowej.

Kwasy AHA skutecznie złuszczają tylko wtedy kiedy ich stężenie wynosi około 5-8% lub więcej, a optymalna wartość pH kwasów powinna mieścić się w granicach pH 3-4,5. Jeśli stężenie kwasów AHA jest niższe, a pH nie jest dostatecznie kwaśne, produkt taki spełnia wyłącznie funkcje nawilżające.

Kwasy AHA o wyższych stężeniach (20-30%) stosowane mogą być wyłącznie przez specjalnie wyszkolone kosmetyczki, natomiast złuszczanie kwasami o stężeniu 50-70% stosuje się już tylko w gabinetach dermatologicznych. Jako że samodzielnie stosowanie kwasów może podrażnić skórę, najbezpieczniej w warunkach domowych stosować preparaty do twarzy zawierające stężenie do 10%.

Stężenie kwasów AHA a działanie

Kwasy AHA w niskich stężeniach nie wpływają na skórę właściwą, a tylko na naskórek. Ich działanie polega na rozluźnieniu połączeń między martwymi komórkami w warstwie rogowej, co powoduje łatwiejsze złuszczanie komórek i odkrycie warstwy nowych, komórek, czego efektem jest wyraźna poprawa kondycji skóry.

AHA ułatwiają także zatrzymywanie wody w zewnętrznej części naskórka, dzięki czemu łagodzą problemy skóry suchej i skóry dojrzałej, z wyraźnymi oznakami fotostarzenia. Kwasy wzmacniają także barierę ochronną skóry przez stymulację i biosyntezę poziomu ceramidów w naskórku.

Tymczasem kwasy AHA o wyższych stężeniach mają wpływ na głęboko położoną warstwę skóry, czyli skórę właściwą, zwiększając produkcję włókien kolagenu i elastyny. Kurację kwasami AHA poleca się szczególnie paniom w okresie przekwitania, których skóra jest zniszczona wieloletnim działaniem promieniowania słonecznego, a włókna kolagenu i elastyny są osłabione.

Takie zabiegi takie znacznie poprawiają stan skóry, zmniejszają zmarszczki powierzchniowe, wygładzają naskórek, poprawiają elastyczność skóry, a nawet mogą rozjaśnić przebarwienia i drobne blizny. Aby efekt zabiegów kwasami był długotrwały, należy regularnie stosować produkty o niższych stężeniach w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 1 2