Halo!ATOPIA – dialog już trwa

Z końcem lipca ruszył projekt społeczny dla rodziców i opiekunów dzieci z Atopowym Zapaleniem Skóry (AZS). Pierwszy raz rodzice chorych dzieci mieli możliwość spotkać się, wymienić doświadczeniami, a także skonsultować ze specjalistami leczenie swojej pociechy.

Halo!ATOPIA – Lepsze życie z Atopowym Zapaleniem Skóry

Frekwencja pierwszego spotkania pozytywnie zaskoczyła organizatorów akcji.

– Planowaliśmy, że na pierwsze spotkanie w sezonie letnim zgłosi się do nas ok. 15 rodzin. Przyszło 21 rodzin w tym siedemnaścioro chorych dzieci. Na szczęście przestrzeń WARSZTAT-u należącego do m. st. Warszawa może gościć więcej osób, więc wszyscy chętni do udziału w akcji zostali przyjęci – mówi Katarzyna Klimczak z Fundacji Alabaster.

Było bardzo kolorowo i wesoło

Na pierwsze spotkanie projektu Halo!ATOPIA rodzice przyszli z dziećmi w różnym wieku. Najmłodsze dzieci towarzyszyły rodzicom podczas rozmowy ze specjalistami. Większość maluchów pozostała jednak w dolnej sali, pod opieką animatorów: Krzyśka, Martyny, Sylwii, Marka, Kasi, Eweliny oraz Ewy.

Halo!ATOPIA – dialog już trwa

Niektórym dzieciom trudno było rozstać się z rodzicami i szybko włączyć do zabawy. Jest to typowe zachowania dla dzieci z AZS. Często, ze względu na pogorszony wygląd skóry, dzieci doświadczają braku akceptacji ze strony rówieśników czy wykluczenia z grupy.

Tutaj wszyscy byli tacy sami. To pozwoliło przełamać wstyd, lęk, czy niepewność. Dzieci szybko się zintegrowały i dały ponieść zabawie. Po obejrzeniu pokazu żonglerki, dzieci z niewielką pomocą dorosłych wykonały swoje własne piłeczki, bawiły się też chustami do żonglowania, tworzyły zwierzątka z kolorowych balonów. Były też zajęcia rozwijające sensorykę i koordynację.

Nikodem, jeden z bawiących się chłopców stwierdził: – Macie tu fajne zabawy! – i to największy komplement oraz rekomendacja dla organizatora. O zdrowe przekąski dla uczestników spotkania zadbali wolontariusze Fundacji oraz firma Sante, jeden z partnerów biznesowych projektu.

Porozmawiajmy o Atopowym Zapaleniu Skóry, alergii i atopii

W czasie, gdy dzieci zapoznawały się i podziwiały sztuczki cyrkowe, rodzice dyskutowali z alergologiem (Anna Wójtowicz, Citi Clinic), dietetykiem (Joanna Żółkowska, Instytut Matki i Dziecka) i psychologiem (Katarzyna Wyrzykowska, MABOR, praktyka prywatna).

Nikogo z dorosłych nie trzeba było zachęcać do zadawania pytań. Widać było, że zadający je rodzice myślą o nich już od dawna. Niestety, do czasu projektu Halo!ATOPIA nie uzyskali na swoje pytania czy obawy wyczerpujących odpowiedzi od lekarzy, specjalistów. To spostrzeżenie organizatora potwierdziło się również w ankietach przeprowadzonych w trakcie spotkania.