Jak działają kwasy AHA?

Stężenie kwasów AHA a działanie

Kwasy AHA w niskich stężeniach nie wpływają na skórę właściwą, a tylko na naskórek. Ich działanie polega na rozluźnieniu połączeń między martwymi komórkami w warstwie rogowej, co powoduje łatwiejsze złuszczanie komórek i odkrycie warstwy nowych, komórek, czego efektem jest wyraźna poprawa kondycji skóry.

AHA ułatwiają także zatrzymywanie wody w zewnętrznej części naskórka, dzięki czemu łagodzą problemy skóry suchej i skóry dojrzałej, z wyraźnymi oznakami fotostarzenia. Kwasy wzmacniają także barierę ochronną skóry przez stymulację i biosyntezę poziomu ceramidów w naskórku.

Tymczasem kwasy AHA o wyższych stężeniach mają wpływ na głęboko położoną warstwę skóry, czyli skórę właściwą, zwiększając produkcję włókien kolagenu i elastyny. Kurację kwasami AHA poleca się szczególnie paniom w okresie przekwitania, których skóra jest zniszczona wieloletnim działaniem promieniowania słonecznego, a włókna kolagenu i elastyny są osłabione.

Takie zabiegi takie znacznie poprawiają stan skóry, zmniejszają zmarszczki powierzchniowe, wygładzają naskórek, poprawiają elastyczność skóry, a nawet mogą rozjaśnić przebarwienia i drobne blizny. Aby efekt zabiegów kwasami był długotrwały, należy regularnie stosować produkty o niższych stężeniach w domu.